Kto może ubiegać się o świadczenie 4000 zł?
O jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł mogą ubiegać się rodzice biologiczni lub opiekunowie prawni dziecka, u którego stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu. Warunkiem jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego te schorzenia.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie?
Aby otrzymać świadczenie "Za życiem", matka dziecka musi być pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. Konieczne jest również dostarczenie zaświadczenia lekarskiego lub od położnej, które to potwierdza. To świadczenie jest dedykowane rodzicom, których dziecko zostało zdiagnozowane z ciężką chorobą lub upośledzeniem jeszcze przed narodzinami lub w trakcie porodu.
Gdzie i kiedy złożyć wniosek?
Wniosek o wypłatę świadczenia należy złożyć w terminie do roku od dnia narodzin dziecka. Można to zrobić w urzędzie miasta, urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej. Przekroczenie tego terminu może skutkować utratą prawa do otrzymania świadczenia.
Jak wygląda wzór wniosku?
Wzór wniosku można znaleźć w załączniku do rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 26 stycznia 2023 roku. Jest to oficjalny dokument, który należy wypełnić, aby ubiegać się o jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka z poważnym upośledzeniem lub chorobą.
Kiedy świadczenie nie przysługuje?
Świadczenie nie zostanie przyznane w przypadku, gdy dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobową opiekę, takiej jak dom pomocy społecznej,młodzieżowy ośrodek wychowawczy, areszt śledczy czy zakład poprawczy. Ponadto, świadczenie nie przysługuje również w sytuacji urodzenia martwego dziecka.