Praca po przekroczeniu wieku emerytalnego. Czy to się opłaca?

Wiek emerytalny w Polsce wynosi w przypadku kobiet 60 lat, a w przypadku mężczyzn – 65 lat. Wiele osób decyduje się na przejście na emeryturę od razu po skończeniu wymaganego wieku. Warto jednak wstrzymać się z tą decyzją. Praca po przekroczeniu wieku emerytalnego sprawi bowiem, że przyszły emeryt otrzyma wyższe świadczenie.

Emerytura nie jest przyznawana przez ZUS z automatu. Aby ją otrzymać, należy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS. Wysokość świadczenia zależna jest od kilku czynników. Należy do nich kwota zwaloryzowanych składek znajdujących się na koncie emerytalnym danej osoby, zwaloryzowany kapitał początkowy oraz środki zapisane na subkoncie.

Reklama

Pod uwagę brany jest również wskaźnik dalszego średniego trwania życia. Wskaźnik ten pochodzi z publikowanych każdego roku pod koniec marca przez Główny Urząd Statystyczny tablic średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Średnia prognozowana długość życia określona jest tam w miesiącach. Zależy natomiast od aktualnego wieku danej osoby. Im jest starsza, tym prognozowana długość życia jest krótsza. Oznacza to również, że w im późniejszym wieku zdecydujemy się na przejście na emeryturę, tym wyższe świadczenie otrzymamy. Zgromadzony przez nas kapitał emerytalny będzie bowiem dzielony przez mniejszą liczbę miesięcy.

To jednak nie jest jedynym powodem, dla którego opłaca się praca po wieku emerytalnym. Dłuższa praca oznacza zwiększenie kwoty składek na koncie emerytalnym. Ta zaś przekłada się na wyższe świadczenie.

Dodatkowy rok pracy po przekroczeniu wieku emerytalnego: O ile wzrośnie emerytura?

Reklama

Niedawno rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski w rozmowie z Interią Biznes ujawnił, że rok pracy po przekroczeniu wieku emerytalnego może oznaczać świadczenie wyższe nawet o 10-15 proc. Dzięki temu wysokość emerytury może wzrosnąć aż o kilkaset złotych.

W przypadku emerytury minimalnej, która od 1 marca 2024 roku wynosi 1780,96 zł, świadczenie po roku pracy może wzrosnąć nawet o 270 zł. Z kolei dla emerytury wynoszącej ok. 3500 zł, rok pracy po przekroczeniu wieku emerytalnego będzie skutkował świadczeniem wyższym o kwotę mieszczącą się w przedziale 350-525 zł. Oczywiście w przypadku przejścia na emeryturę nie po roku od osiągnięciu wymaganego wieku, a dopiero po kilku latach, możemy liczyć na jej jeszcze większy wzrost świadczenia.

Czy Polacy chcą pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego?

Badanie "Barometr Polskiego Rynku Pracy", które przeprowadził Personnel Service i na które powołuje się Interia Biznes, potwierdza, że Polacy są coraz bardziej świadomi opłacalności pracy po przekroczeniu wieku emerytalnego. 55 proc. badanych deklaruje chęć pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego, a aż 38 proc. z nich motywuje to możliwością osiągnięcia dzięki temu wyższego świadczenia.

Ponad 20 lat pracy po wieku emerytalnym i najwyższa emerytura w Polsce

O tym, jak opłacalna jest praca po osiągnięciu wieku emerytalnego, przekonał się jeden z mieszkańców Zabrza, który obecnie pobiera najwyższą emeryturę w Polsce. Mężczyzna przeszedł na emeryturę dopiero w wieku 86 lat, a więc ponad 20 lat po tym, jak osiągnął wymagany do niej wiek. Jednocześnie miał za sobą 62 lata pracy.

Jego emerytura w 2023 roku wynosiła ponad 43 tys. zł. Natomiast po ostatniej waloryzacji, która miała miejsce 1 marca 2024 roku, wzrosła o ponad 5 tys. zł. Obecnie pobiera on rekordowe w skali kraju świadczenie w wysokości niemal 49 tys. zł.