Najwyższa emerytura w Polsce pobierana jest przez mieszkańca Śląska. Wypłaca ją ZUS w Zabrzu. Kwota świadczenia już w 2023 roku była rekordową i wynosiła 43 412 złotych. Nietrudno policzyć, że skoro w ubiegłym roku najniższe świadczenie wynosiło 3457 zł, to emeryt ze Śląska otrzymywał kwotę 12 razy wyższą.

Reklama

Ile wynosi najwyższa emerytura pobierana w Polsce?

W marcu kwoty świadczeń dla emerytów wzrosły, dzięki waloryzacji, która wynosiła 12,12 proc.. To spowodowało, że "emeryt rekordzista" dostał 5261 zł więcej. Obecnie, więc jego świadczenie wypłacane przez ZUS wynosi 48 673,53 zł.

Co wiadomo o emerycie, który je pobiera? Jak podaje Interia mężczyzna pracował 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni. Gdy pracował nie wziął ani dnia zwolnienia lekarskiego. Samo świadczenie emerytalnezaczął pobierać dość późno, bo ponad 20 lat po przekroczeniu wieku emerytalnego.

Skąd wzięła się tak wysoka kwota?

Jak poinformowała Interię rzeczniczka śląskiego oddziału ZUS Beata Kopczyńska z pracy odszedł na emeryturę dopiero w wieku 86 lat. Zwraca uwagę na to, że "późniejsze przejście na emeryturę sprawia, że statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu". Wówczas podstawę obliczenia emerytury dzieli się przez mniejszą liczbę miesięcy i właśnie to daje nam wyższą emeryturę.