Czym jest dodatek dla sieroty zupełnej?
Dodatek dla sieroty zupełnej to świadczenie, które może być przyznawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z rentą rodzinną. Należne jest ono osobom, których rodzice nie żyją lub których matka nie żyje, a ojciec jest nieznany.
Komu przysługuje dodatek dla sieroty zupełnej?
Według art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, "[j]eżeli do renty rodzinnej uprawniona jest sierota zupełna, przysługuje jej dodatek dla sierot zupełnych".
Jak wskazuje nazwa, dodatek jest wypłacany sierotom zupełnym uprawnionym do renty rodzinnej – czyli osobom, których rodzice nie żyją, lub których matka nie żyje, a ojciec jest nieznany. Jak wskazują wytyczne na stronie internetowej ZUS-u, świadczenie to przyznawane jest bez względu na liczbę osób uprawnionych do renty rodzinnej (czyli bez względu na liczbę dzieci zmarłych rodziców), a także bez względu na wiek.
Jak wnioskować o dodatek dla sierot zupełnych?
Aby otrzymać to świadczenie, należy złożyć wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej, dokument potwierdzające datę zgonu rodziców lub też dokument stwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia z brakiem danych dotyczących ojca dziecka.
Kiedy spełni się warunki do przyznania dodatku, wniosek złożyć można w dowolnym czasie. Można to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika, pisemnie lub ustnie do protokołu, w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS-u, a także listownie lub za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego.
Dodatek dla sieroty zupełnej 2024. Ile wynosi?
Od 1 marca 2024 roku dodatek dla sieroty zupełnej wynosi 620,36 zł. Jak wskazuje wspomniana ustawa o emeryturach i rentach z FUS, kwota ta podlega podwyższeniu z zastosowaniem wskaźnika waloryzacji emerytury i rent.
Jak długo otrzymuje się dodatek dla sieroty zupełnej?
Na stronie ZUS-u nie są dostępne informacje na temat tego, jak długo można pobierać dodatek dla sieroty zupełnej. Jest to jednak dodatek do renty rodzinnej, w związku z tym koniec pobierania tego świadczenia będzie jednoznaczny z końcem przyznawania dodatku.
Rentę rodzinną otrzymują dzieci własne, drugiego małżonka lub przysposobione:
- do ukończenia przez nie 16. roku życia;
- do ukończenia przez nie 25. roku życia, w przypadku gdy się uczą;
- bez względu na to, ile mają lat, w przypadku gdy stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16. roku życia lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25. roku życia.
Co istotne, jeśli dziecko ukończyło 25. rok życia na ostatnim roku studiów, to prawo do renty jest przedłużone do końca tego roku studiów.