Jeżeli po jesiennych wyborach parlamentarnych rząd nie przeprowadzi strukturalnych reform finansów publicznych, ratingi Polski mogą się znaleźć pod presją na ich obniżenie - wynika z poniedziałkowego raportu agencji ratingowej Standard and Poor's

Reklama

"Polskie ratingi mogą znaleźć się pod presją na ich obniżenie, jeżeli po wyborach rząd nie przeprowadzi reform strukturalnych, mających na celu stabilizację finansów publicznych" - napisano w poniedziałkowym raporcie. "(Reforma OFE - PAP) pomoże zmniejszyć deficyt i obciążenie długiem, to jednak naszym zdaniem nie poprawi długoterminowej stabilności finansów publicznych" - dodano.

"Co więcej, te kroki mogą nadszarpnąć zaufanie rynków, zaszkodzić rozwojowi krajowych rynków kapitałowych, a także osłabić potencjał polskiego wzrostu. Ponieważ rząd dokonał zmian, by uniknąć reform fiskalnych, w średnim terminie poziomy długu w relacji do PKB mogą się pogorszyć, a tym samym pogorszy się wiarygodność kredytowa" - dodano. Długoterminowy rating Polski w agencji S&P to "A-" w walucie zagranicznej i "A" w walucie krajowej.