W tym roku wyprzedaże rozpoczęły się wcześniej niż w poprzednich latach, czyli już po świętach. W sklepach zrobiło się tłoczno, bo każdy poszukuje okazji.

Reklama

W sieciach grupy Inditex, do której należą takie marki jak Zara, Bershka, Stradivarius, Pull&Bear, Massimo Dutti, Oysho przeceniono odzież nawet o 50 proc. Obniżka cen dotyczy kolekcji jesień-zima.

Trwają też wyprzedaże w sieci sklepów Marks&Spencer. Przecenione zostały produkty ze wszystkich działów, ale nie cały asortyment. Potaniała przede wszystkim kolekcja zimowa - powiedziała Anna Pintal z działu marketingu. Wyprzedaż potrwa prawdopodobnie do końca stycznia. Obniżki cen sięgają wtedy nawet 60 proc.

Cały asortyment w sklepach Next przeceniono o 50 proc. Trwają wyprzedaże w sieci H&M. Okazje można też znaleźć w sklepach New Yorker. Np. cenę sztucznego kożuszka obniżono z 229 zł do 79 zł, a kurtki potaniały o 100 zł. Do 70 proc. sięgają przeceny z sieci sklepów Terranova.

Wyprzedaże rozpoczęły także sklepy z butami. W salonach Deichmann i CCC ceny obniżono, ale tylko na niektóre modele. Po obniżonych cenach można kupować także w sklepach Go Sport. Przeceny dotyczą nie tylko odzieży, ale także sprzętu sportowego, butów i innych akcesoriów. Np. zimowe kurtki są tańsze o 30 proc., firmowe buty sportowe - o 50 proc., narty - od 15 do 35 proc.

Wyprzedaże są organizowane także w sieciach super- i hipermarketów. Każda z sieci ma swoją politykę cenową i ustala skalę przeceny. Jednak i tu można trafić prawdziwe okazje, np. kupić telewizor czy sprzęt AGD nawet o 70 proc. taniej, ale są to tylko pojedyncze egzemplarze.

W sieciach Media-Markt i Saturn, po Nowym Roku nie będzie przecenionych telewizorów, pralek czy lodówek. Ostatnią okazją było poświąteczne "wietrzenie magazynów". Na kolejne okazje klienci mogą liczyć dopiero prawdopodobnie pod koniec lutego.Taniej nie będzie już także w placówkach Euro AGD. Jedynie do końca roku sklepy oferowały w atrakcyjnych cenach niektóre typy telewizorów, komputery i sprzęt AGD. W sumie obniżka cen dotyczyła 100 produktów.

Reklama

"Rynek jest bardzo konkurencyjny, więc wyprzedaże są środkiem marketingowym, by przyciągnąć klienta i zachęcić go do zakupu. Celem tych wyprzedaży jest przede wszystkim pozbycie się towaru i zrobienie miejsca na nowe produkty, to się opłaca nawet jeżeli towar jest sprzedawany nawet czasem po kosztach z operacyjno-zarządczego punktu widzenia" - tłumaczy dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Andrzej Maria Faliński. Jego zdaniem, skala obniżek zależy m.in. od tego, ile towaru pozostaje w magazynie.

Wyprzedaże to nie tylko dobry interes dla sprzedawców i producentów, ale także okazje dla klientów - zauważyła dr Jolanta Tkaczyk z warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego.

Według niej, motywacje do zakupów są różne. Część osób poluje na okazje, bo jest to atrakcją samą w sobie. Inni upatrują sobie określoną rzecz i czekają na obniżkę, inni kupują, bo robią to inni - w tym wypadku można mówić o "magii tłumu".

Skala obniżek zależy od branży, ale zdarzają się bardzo atrakcyjne przeceny. Można jednak złapać się w pułapkę "szczególnej okazji" i choć taniej, to kupić zupełnie niepotrzebną rzecz - tłumaczy ekspertka.

Ubrania najlepiej kupować na początku wyprzedaży, wtedy łatwiej znaleźć rzeczy w wybranym kolorze i rozmiarze.

Jak poinformowała PAP Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, rzeczy kupowane na wyprzedaży również podlegają reklamacji. Jeżeli produkt jest wadliwy, można go reklamować w ciągu dwóch lat od zakupu. Natomiast sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia kupionej rzeczy, np. jeżeli stwierdzimy w domu, że bluzka jest nieco za mała - chyba, że sprzedawca przewidział taką możliwość. Dodała, że coraz więcej sklepów zgadza się jednak na przyjęcie nietrafionego zakupu.