Aby otrzymać minimalną emeryturę w wysokości 1780,96 zł brutto, trzeba przepracować co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni). Jeśli 60-letnia kobieta lub 65-letni mężczyzna ma zaledwie 15 lat stażu, czy może liczyć na jakiekolwiek świadczenie emerytalne?

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Od czego zależy wysokość emerytury?

Wysokość emerytury zależy przede wszystkim od sumy wszystkich wpłaconych przez lata składek, które są regularnie waloryzowane. Jednak na ostateczną kwotę wpływają również:

  • Kapitał początkowy: dotyczy osób, które pracowały przed 1999 rokiem.
  • Środki z subkonta: dodatkowe oszczędności emerytalne.
  • Długość życia: im dłużej żyjemy, tym mniejsze są miesięczne świadczenia.

Do stażu pracy wliczane są okresy nauki, przy czym ich długość zależy od rodzaju ukończonej szkoły. Mowa tu o: 3 latach po zasadniczej szkole zawodowej, 4 latach po liceum, 5 latach po technikum lub średniej szkole zawodowej, 6 latach po szkole policealnej oraz 8 latach po szkole wyższej. Należy podkreślić, że do ogólnego stażu pracy wlicza się jedynie najdłuższy z tych okresów.

Dwie waloryzacje emerytur w roku

W systemie emerytalnym kluczowe znaczenie mają dwie roczne waloryzacje.Pierwsza, przeprowadzana w marcu, dotyczy już wypłacanych świadczeń, podnosząc ich wartość o ustalony wskaźnik. Druga, czerwcowa waloryzacja, ma charakter prewencyjny i obejmuje składki zgromadzone na indywidualnych kontach ubezpieczeniowych, wpływając tym samym na przyszłe świadczenia emerytalne.

Jaka emerytura po 15 latach pracy?

Osoby, które przepracowały 15 lat i zarabiały najniższą krajową, nie mają zagwarantowanej emerytury minimalnej. Choć kobiety mogą liczyć na taką emeryturę po 20 latach pracy, to nie oznacza, że po 15 latach (czyli 3/4 wymaganego stażu) otrzymają 75 proc. tej kwoty. Pełne prawo do emerytury minimalnej przysługuje dopiero po przepracowaniu 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni).

Po 15 latach pracy wysokość naszej emerytury zależy bezpośrednio od sumy wpłaconych składek. Osoby, które przez 15 lat pracy zarabiały minimalną krajową lub nieznacznie powyżej tego poziomu, mogą liczyć na emeryturę na poziomie podstawowym, oscylującą wokół kwoty 500-700 złotych miesięcznie. Kwota ta stanowi zaledwie połowę minimalnej emerytury, co pokazuje, że wysokość świadczenia jest w dużej mierze uzależniona od poziomu zarobków przez całe życie zawodowe.

Reklama

Wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego jest bezpośrednio proporcjonalna do wysokości zarobków i odprowadzanych składek. Oznacza to, że im więcej zarabiamy, tym wyższa będzie nasza emerytura. Jednak, aby otrzymać emeryturę minimalną, niezbędne jest spełnienie określonego wymagania dotyczącego stażu pracy, które nie ulega zmianie.

Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium