Marian Strudziński z Radomia organizuje emerytów, by złożyć do sądu cywilnego pozew zbiorowy przeciwko ZUS. Przechodząc na emeryturę, mieli oni prawo do pracy bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. Dochody z pracy i świadczenia były podstawą do otrzymania kredytów bankowych. Po zmianie przepisów od 1 stycznia 2011 r. musieli wybrać – albo się zwolnią z pracy, albo będą pobierać emeryturę.
Strudzieński, który był urzędnikiem, nie miał możliwości zwolnienia się z pracy, tak jak mogli to zrobić inni. Bo o ile z pracownikami pracodawcy mogą ponownie podpisać umowy, o tyle w przypadku urzędników jest to prawie niemożliwe – musieliby przejść procedurę konkursową od nowa. Dlatego domaga się odszkodowania: jego zdaniem ZUS wprowadził go w błąd, wydając decyzję o przyznaniu emerytury, która nie jest już wypłacana.
Prawnicy podkreślają, że zmiana zasad wypłaty emerytury narusza prawa nabyte, łamie prawo własności i zasadę równości obywateli w życiu społecznym. Przepisy dyskryminują też urzędników, którzy nie mogli się zwolnić z pracy na jeden dzień, by zachować prawo do pracy i otrzymywać świadczenia z ZUS. Eksperci zwracają jednak uwagę, że osoby, które zdecydują się na złożenie pozwu zbiorowego, będą mieć prawo do odszkodowania, jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna przepisy będące podstawą do zawieszenia wypłaty emerytury za niezgodne z ustawą zasadniczą.
Komentarze (64)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeNie zawieszać składek na ubezp. społ. zarabiającym powyżej 250 % średniej
krajowej, a tych w obecnym ustroju jest coraz więcej i TACY po kilku miesiącach mają podwyżkę płac z urzędu- zgodnie z przepisami.
Oni także / mając wiek emerytalny /skorzystali z okazji i wyciągneli ręce do ZUS - po emerytury .
ODWOŁANIE POWÓDKI
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych- Oddział w ...- Inspektorat ...z dnia 07 października 2011r. (znak ... wydanej w sprawie wstrzymania wypłaty emerytury na rzecz powódki.
Niniejszym zaskarżam w całości wyżej wymienioną decyzję tutejszego organu rentowego, zarzucając jej w szczególności:
Po pierwsze – rażące naruszenie podlegającej prawnej ochronie nabyte przeze mnie na stałe uprawnienie do wypłaty emerytury, jako świadczenia osobowego niezależnego od wynagrodzenia za pracę.
Po drugie – nie uwzględnienie również faktu, iż świadczenie emerytalne zostało przez powódkę nabyte w oparciu o okresy pracy(zatrudnienia) w innych zakładach pracy oraz w innym czasie w stosunku do aktualnej wykonywanej pracy przez powódkę po przyznaniu jej prawa do emerytury.
Na tej podstawie niniejszym wnoszę o:
1). Uchylenie przez Sąd Okręgowy w ... zaskarżonej decyzji organu rentowego z 07.10. 2011r. oraz tym samym przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia temu organowi rentowemu,
2). Zasądzenie od organu rentowego na rzecz powódki, kosztów postępowania procesowego według norm prawem przewidzianych.
UZASADNIENIE
1. Strona powodowa – Pani ...nabyła pełne prawo do emerytury z funduszu ubezpieczeń społecznych na podstawie decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia ...2009 znak ... o przyznaniu emerytury .
Dowód: kserokopia w/w decyzji organu rentowego – zał. Nr 1.
Istotne znaczenie w przedmiotowej sprawie ma fakt, iż nabycie prawa do emerytury z dniem ...2009r., nastąpiło jeszcze przed wprowadzeniem, dopiero z dniem 01 stycznia 2011r. zmiany Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych(tekst jednolity Dz.U. z 2009r., Nr 153,poz.1227 ze zmianami), a polegającej na tym, iż emerytury przyznane po dniu 01 stycznia 2011 r. ulegają dopiero zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą.
W myśl zasady , iż prawo nie działa wstecz(„LEX RETRO NON AGIT”) względem w tym przypadku świadczeń nabytych przed wprowadzeniem w życie tej niekorzystnej zmiany cyt. Ustawy z dnia 17.12.1998r. 0 emeryturach i rentach z F.U.S. to jest ustawa ta nie działa wstecz przed dniem 01 stycznia 2011r. – PRZETO nabyte przez powódkę przed tą datą świadczenie emerytalne nie podlega zawieszeniu, a co za tym idzie w dalszym ciągu powódce przysługuje prawo do otrzymywania dwóch świadczeń osobowych, t.j. wynagrodzenia za pracę oraz emerytury pracowniczej w pełnej wysokości.
Innymi słowy – zawieszenie prawa do emerytury przy kontynuacji dalszego zatrudnienia i uzyskiwania tylko z tego tytułu wynagrodzenia za pracę dotyczy tych osób, które nabyły prawo do emerytury z dniem 01 stycznia 2011r. tj. w dacie wejścia w życie tej niekorzystnej zmiany ustawodawczej. Poza tym zawieszenie prawa do emerytury powoduje znaczącą niekorzystną, zmianę moich dotychczasowych warunków materialnych, co również jest sprzeczne z zasadami konstytucyjnymi i społecznymi.
Może w takim razie byś napisał jak taki pozew zbiorowy idt ma wyglądać i co zawierać, przecież nie mamy dużo czaso, ja otrzymałam decyzję z ZUS 7.10.2011r, proszę o pomoc
Proszę emerytów w ten sposób pokrzywdzonych o przygotowanie pozwów zbiorowych oraz dodatkowo zwrócenie się do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o skierowanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego z pominięciem drogi sądowej, co znacznie przyspieszy sprawę.
To że jest to atak na kasę biednych emerytów( w tej grupie napewno brak jest emerytów pobierajacych po kilka tys. zł.) tym bardziej sprawa jest skandaliczna.