Jak informuje portalsamorzadowy.pl, nowelizacja wspomnianej dyrektywy ma być odpowiedzią na zmiany klimatyczne.

Ponad 35 procent emisji dwutlenku węgla przypada na ogrzewanie budynków i podgrzewanie wody, jakiej używają ich lokatorzy. Dodatkowo należy zaznaczyć, że dzisiejsze budynki są ogrzewane w głównej mierze paliwami kopalnymi - najczęściej gazem ziemnym - które w większości trzeba importować spoza unii.

Toczy się więc gra także o niezależność energetyczną, którą unia ma osiągnąć poprzez wykorzystanie własnych źródeł energii.

Reklama

Zmiany w przepisach

Projekt nowelizacji po raz pierwszy trafił pod obrady Parlamentu Europejskiego w marcu bieżącego roku. Zakładano w nim obowiązek montowania paneli fotowoltaicznych we wszystkich nowopowstałych budynkach mieszkalnych od 2029 roku. Od 2027 roku państwa unijne nie udzielałyby żadnych dotacji czy ulg podatkowych lub innych finansowych zachęt na instalowanie pieców na paliwa kopalne. Dodatkowo od 2027 roku wszystkie nowe budynki publiczne (a od 2030 roku także pozostałe, w tym mieszkalne) miałyby być zeroemisyjne. W planach jest całkowite odejście od emisji dwutlenku węgla.

Reklama

Co za tym idzie, wykluczone zostaną nie tylko piece gazowe, ale również te ogrzewane węglem, pelletem czy olejem.

Budynki mają więc docelowo pozyskiwać prąd oraz ogrzewanie głównie z odnawialnych źródeł energii.

Zakaz już od 2035 roku?

Istniejące już budynki obejmie zakaz montowania nowych pieców na paliwa kopalne najpóźniej do 2035 lub 2040 roku. Unia planuje jednak wprowadzić pewne ograniczenia już wcześniej - takie piece nie będą mogły już być montowane jako jedyne lub główne źródło ogrzewania. Będą mogły jedynie uzupełniać system w układach hybrydowych, na przykład w zestawie z pompą ciepła.

Choć negocjacje nad projektem nowelizacji unijnej dyrektywy budynkowej trwają od kilku miesięcy, chylą się już ku końcowi. Jeszcze w tym roku mamy poznać jej ostateczny kształt.

Jak czytamy na portalusamorzadowym.pl, pewne jest, że ta ostateczna wersja projektu nadal będzie zakładać wprowadzenie zakazu montowania pieców na paliwa kopalne. Najpierw (w latach 2028-2030) w nowych budynkach, a następnie (w okresie 2035-2040) w istniejących już budynkach, które będzie czekać gruntowny remont mający na celu wymianę źródła ciepła.