Samozatrudnieni więcej biorą, niż dają. Otrzymują od ZUS więcej, niż tam wpłacają [RAPORT]

| Aktualizacja:

Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą uzyskują benefity znacznie większe od wpłacanych składek – wynika z analizy Instytutu Badań Strukturalnych.

wróć do artykułu
  • ~Agent2018
    (2018-03-10 15:46)
    Cynizm czy paranoja? Samozatrudnienie to przymus a nie przywilej! Są zawody w których systemowo, w majestacie prawa zmuszono ludzi do tej formy niewolnictwa - albo wynocha. Teraz po 30 latach robi się z nich winnych!
  • ~Matt
    (2018-03-10 13:36)
    Mam dzialalnosc od okolo 10 lat,w tym czasie bylem u lekarza może z 5 razy!nigdy żadnego świadczenia nie dostalem,czy to chorobowe czy jakies becikowe!i kto tu quwa kogo doi?
  • ~o taką Polskę walczyłą Solidarność
    (2018-03-10 11:33)
    Władza ma jeden problem: mianowicie na przestrzeni 28 lat tzw. wolnej Polski, wyprodukowała tylu prominentnych panów i jaśniepanów, że ta grupa pożera cały budżet ZUS. Nawet sam (procentowy) sposób rewaloryzacji emerytur poszerza dystans miedzy biednymi i bogatymi emerytami. A ponoć rewaloryzacja to wyrównanie koszyka świadczeń na niezbędne do życia artykuły, z powodu inflacji.
  • ~aborcja solidarności
    (2018-03-10 10:36)
    Jeśli samozatrudnionymi są prezesi spółek skarbu państwa, to się zgodzę. Prowadzący jednoosobową działalność płaci 13 200 zł składki ZUS rocznie (minimalna) przez około 40 lat. Później może pożyje z 10 lat. Oprócz tego prowadzący działalność gospodarczą utrzymuje bank, płaci podatek znacznie wyższy od nieruchomości pod działalność, abonamenty za prąd, gaz i inne znacznei wyższe. Energie ma droższą. Zbierze się tego ponad 20 000 zł rocznie (bez używania gazu i prądu). Przy marży 20% trzeba utargować 100 000 zł. To dziś nierealne, zwłaszcza na prowincji. Taki "biznesmen" zanim zje kromkę chleba, musi w zębach zanieść władzy takie pieniądze. Zanim zje pierwszą kromkę chleba. Nie bez powodu wielki mag ekonomiczny PiS - morawiecki, nazwał mikrofirmy "perełkami". I ciągną z perełek ile się da.Zaś emerytura jaka czeka perełkę, to 1000 zł. do ręki - konanie zażycia na starość.
  • ~xxxx
    (2018-03-08 12:10)
    Bzura ! Po 30 latach prowadzenia działalności szykują mi nie całe 1500zł emerytury.
  • ~Szarak.
    (2018-03-07 20:45)
    Zlikwidowac przywileje,Platforma dala swoim,PSL broni swoich,dosc tego okradania Polski! Niech wszyscy rowno ponosza obciazenia utrzymania panstwa,tzn jesli wiecej korzystam z mieszkania w Polsce tym wiecej proporcjonalnie ponosze koszty,inaczej won z Polski cwaniaczki!!!
  • ~mozliwa jest jedynie ewolucja i to baaardzo łagodna
    (2018-03-07 10:37)
    system emerytalny został zbudowany dawno temu - wypłaty dzisiejszych emerytur finansują pracujący. Jakakolwiek rewolucja w systemie to skokowe zwiększenie podatków, żeby wypłacać obecnie emerytury lub skazanie na śmierć obecnych emerytów nie wypłacając im emerytur.
  • ~niepatriota
    (2018-03-07 10:13)
    Po co kombinować? Zlikwidować ZUS, a składki ubezpieczeniowe włączyć do systemu podatkowego. Zarobiłeś to płacisz podatek. A emeryturę i świadczenia (np. chorobowe) wszyscy otrzymują w jednakowej wysokości. A gdy ktoś chce mieć więcej na emeryturze niech sobie oszczędza.
  • ~etatowiec u prywaciarza
    (2018-03-07 10:08)
    Zasadniczą patologią tego państwa to jest ono samo, gigantyczna administracja, masa przywilejów wielu grup (siłowych, prokuratury, nauczycieli, rolników), notoryczne zmiany prawa, itd. To nie samozatrudnieni, ale owe grupy znacznie mniej wnoszą (o jakieś 50-70%) niż później konsumują.
  • ~antyz
    (2018-03-07 09:44)
    uprzywilejowani mundurowi nic nie płacą a otrzymują kilka razy wyższe emerytury i to po dużo krótszym czasie pracy. To nic ,że mają emerytury ze swojego ZER ale ich biuro takj jak ZUS jest z budżetu, czyli z nas.
  • ~poseł
    (2018-03-07 09:19)
    W artykule wskazano tylko KRUS a korzyści z systemu emerytalnego jakie mają slużby mundurowe to pikuś ?
  • ~Obywatel
    (2018-03-07 08:52)
    Prowadzę działalność w formie jednoosobowej działalnosci gospodarczej przez wiele lat, jak dotąd nie zauważyłem aby ZUS do mnie dokładał. Wręcz przeciwnie, z kazdym rokiem danina na ZUS rośnie, składka zdrowotna każdego roku tez rosnie. A więc ten artykuł to kompletna bzdura. Sądzę,że dobra zmiana szykuje skok na pieniądze przedsiębiorców.
  • ~brawa dla klasy robotniczej
    (2018-03-07 08:33)
    Wspaniała prawdziwie wolna Polska z nieziemskim kapitalistycznym rajem. O takie Polskie walczyła klasa robotnicza i wreszcie wywalczyła. Mniejsze emerytury będą mieli tylko w Meksyku, ale tam to bandytyzm i korupcja. U nas tylko narodowa solidarność
  • ~taaa
    (2018-03-07 08:05)
    "Korzyści dla samozatrudnionych z systemu ubezpieczeń społecznych to głównie efekt rosnących wypłat zasiłków za urlopy macierzyńskie, rodzicielskie i ojcowskie z ZUS." Tak jest na papierze.... A w realu ... nie dostaliśmy od państwa żadnych pieniędzy. 0 becikowego, 0 macierzyńskiego, 0 rodzinnego, 0 chorobowego. Chociaż gdy urodziło się nam dziecko byliśmy w bardzo złej sytuacji finansowej. Tymczasem urzędniczka stwierdziła, że się nie należy bo coś tam. Później jednak okazało się, że się należało, ale pieniędzy i tak nie dostaliśmy bo już było po terminie na złożenie wniosku... Jaki z tego morał? Państwo zawsze znajdzie sposób by cię oskubać. A po takim tekście można mieć obawy, że władza dobrej zmiany już coś szykuje by prywaciarzom nie było za dobrze ....
  • ~taxi
    (2018-03-07 07:24)
    Proste zlikwidować ZUS dla samozatrudnienia nie płaci nie dostaje.

Może zainteresować Cię też: