Aktywność zawodowa młodych kobiet spadła do najniższego poziomu od co najmniej 19 lat. Potrzebna reforma 500 plus?

| Aktualizacja:

Aktywność zawodowa młodych kobiet w Polsce spadła do najniższego poziomu od co najmniej 19 lat - wynika z najnowszej publikacji GUS. Dane pokazują również, jak zaskakująco niski jest poziom aktywności wśród rodzin z jednym dzieckiem pobierających świadczenie Rodzina 500 plus - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

wróć do artykułu
  • ~www
    (2018-02-05 12:42)
    Klasyczny przyklad jak źle zaprojektowany socjal może trzymać ludzi w biedzie a nie ich wydobywać...ale Rafalska nie slucha, a dziennikarze ją chwalą :(
  • ~czi
    (2018-02-05 12:16)
    poza 500+, nie ma nic. Brak żłobków, niewystarczająca liczba przedszkoli, brak zorganizowanej opieki poza szkolnej ( SKS, ZHP, ....TKKF... uczyć się od komuny ) Szkalowanie to nie metoda , a rozwiązywania problemów.
  • ~Ja z RFN
    (2018-02-05 12:37)
    A może podnieść minimalną płacę do 3500zl netto, to pewnie zachęci matki do powrotu do pracy, bo jak ma się do wyboru 1000 zł za zajmowanie się domem i dziećmi, a robotę po 8-10 godzin za 1300 to wybór jest chyba oczywisty...
  • ~ajax
    (2018-02-05 13:02)
    Propaganda sukcesu głosi jak to się poprawiło i jak jest super, a prawda jest taka, że płace w Polsce są dalej w większości żenująco niskie i dlatego Polacy wciąż emigrują za granicę, albo wolą 500+ i siedzieć w domu niż tyrać po 12 godzin na dobę za minimalne wynagrodzenia.
  • ~kolec
    (2018-02-05 13:06)
    Mam koleżankę w pracy, przepracowała niecały rok,zaszła w ciążę, już czwarty rok nie pracuje a ja pracuję płace podatki i utrzymuje jej dzieci, mieszka z ojcem swoich dzieci ale korzysta z całego socjalu dla samotnie wychowujących matek myślisz że to w porządku, bo ja nie
  • ~Pinia
    (2018-02-05 12:45)
    A dlaczego matki, zwłaszcza małych dzieci powinny pracować na dwóch etatach - w domu i w firmie? Wychowanie dzieci jest najważniejsze na świecie - kiedyś wszyscy to rozumieli, dzisiaj rozumieją to tylko niektóre nacje (które koteczku?).
  • ~Robin_Otzi
    (2018-02-05 13:28)
    Bo 500+ powinno być jako plus do pensji! Wystarczy, że pracujesz chociaż na pół etatu (umowa o pracę) i wówczas dostajesz gratis 500! A obecnie to 500- kobiet na rynku pracy! Ale uważam, że dużo więcej dla demografii dałyby darmowe żłobki i darmowe przedszkola, z gwarancją miejsca dla wszystkich dzieci!!! To by dało dużo lepsze efekty! Ale tak łatwiej kupić prostych wyborców...
  • ~Nowy
    (2018-02-05 12:21)
    Wreszcie Kobiety czują się bezpieczniej. Prowadzenie domu to kluczowa sprawa przy małych dzieciach. Do 500+ był to "dom wariatów"
  • ~Laszlo
    (2018-02-05 11:50)
    W końcu mamy problemy jak kraje zachodnie, a nie rozwijające się. W Holandii od lat toczą się dyskusje jak zmotywować młode matki do pracy. Pomaga w tym elastyczny rynek pracy (praca 2-3 dni w tygodniu), ale problem nadal jest poważny. Dzięki tej bierności na rynku pracy mamy mogą zająć się domem i dziećmi. PiS niby taki zacofany, a w rozwiązaniach społecznych to najbardziej europejska partia.
  • ~Symboliczna...
    (2018-02-05 12:40)
    Symboliczna Pani Choinska, jak podal 2 tygodnie temu The Economist, posiadajaca piecioro dzieci, bez meza i bez pracy i obowiazku poszukiwania pracy otrzymuje 500+ i jest w systemie ubezpieczenia zdrowotnego podwieszona z cala familia m. in. pod moja skladke zdrowotna. Moze Rzad Dobrej Zmiany zaczalby wplacac skladki zdrowotne za dzieci z budzetu panstwa do NFZ czyli srednio rocznie okolo 25 mld zl. ---- W Holandii budzet panstwa pokrywa w calosci koszty leczenia dzieci, nie sa one podwieszane do osob placacych skladke zdrowotna zarowno w ramach ubezpieczenia postawowego czy uzupelniajacego..
  • ~xxxx
    (2018-02-05 16:17)
    A skąd wezmą później swoje emerytury ? Dzieci kiedyś dorosną i 500+ się skończy
  • ~Program...
    (2018-02-05 13:12)
    Program 500+ bez obowiazku pracy lub jej poszukiwania jest wspaniala zacheta dla imigrantow ekonomicznych z calego swiata. Np. w samym Pakistanie znajduje sie okolo 300 tys. Nohindzow - muzulmanscy imigranci z Birmy, ktorzy w Pakistanie nie posiadaja zadnych praw, ani prawa do pracy, ani do leczenia , ani do edukacji itp., gdyz Pakistan nie podpisal Konwencji o Uchodzstwie. Nohindzowie na pewno beda chcieli dostac sie do Polski po lepsze zycie. Mysle, ze do Polski juz dotarli, bo specjalne agencje polskie przywoza pracownikow z Pakistanu do taniej pracy w naszym kraju, juz przywiozly ponad 8 tysiecy, a mlodych Polakow wciaz wypycha sie na Zachod. Nie wiem czy to jest Dobra Zmiana.
  • ~Ja...
    (2018-02-05 13:27)
    Ja rozumiem, ze biednym dzieciom nalezy sie pomoc. Ale program 500+ to jest nagroda za posiadanie dzieci niezaleznie od dochodow. Poza tym twierdze, ze te zasilki socjalne 500+ sa za wysokie i powinny zostac obnizone poprzez wprowadzenie skali progresywnej np. 100-150-200 zl na trzecie i kolejne dziecko.
  • ~Junia
    (2018-02-05 13:44)
    To imigranci i tak maja lepiej bez pracy a ile dostają to jest dopiero patologia a wy sie matek czepiacie
  • ~xyz
    (2018-02-05 13:54)
    Dołożyć jeszcze po 500 zł. na pieska w domu.
  • ~kobieta
    (2018-02-05 15:25)
    bo rząd zamiast dać wędkę na ryby , dał w du żą tustą rybę, w efekcie powinien budować żłobni i przedszkola żeby matki mogły pracować, w500 plus potrzebne duże zmiany
  • ~q
    (2018-02-05 15:51)
    Zmiana powinna byc, bogatym zabrac 500---
  • ~MatkaPolka
    (2018-02-05 19:06)
    Ja osobiście chwilowo nie pracuje od kilku miesięcy, ale to akurat z powodu końca umowy na zastępstwo. Jestem matką dwójki dzieci. Jedno w wieku przedszkolnym drugie szkolnym. Szukam pracy, ale córka ciągle choruje przez przedszkole.Wystarczy 5 dni w przedszkolu i choroba trwajaca 2 tygodnie.I teraz mądrzy ludzie powiedzcie co robić? Iść do pracy i co miesiąc brać L4 czy jednak być do całkowitej dyspozycji dziecka aż przestanie chorować? Zaznaczam, że mam tylko jedno 500+ na drugie dziecko.Po co te generalizowanie.A jak ktoś ma 3 kę małych dzieci? To chorują pewnie na znianę.Wole siedziec w domu niż świecić oczami przed pracodawcą.Oni zresztą i tak wolą zatrudniać młodych i studentów bo taniej.A pracy na 3 zmiany nie mogę mieć bo mąż wyjechany. Praca od 8-16 to trudno dostępna opcja. Jest pełno pracy to fakt, ale **************
  • ~czarnajama
    (2018-02-05 15:58)
    Tu jest kolejna ilustracja różnicy podejścia do tego problemu między lewicą a prawicą po całym świecie. Prawica sugeruje darowanie pieniędzy ludzióm, a lewica popiera żłobki i przedszkole, z obsługą dobrze wykształconych opiekunek i opiekunków. Właściwie obie warianty są potrzebne.
  • ~mardax
    (2018-02-06 10:50)
    500+ powinno być podwyższone aby jeszcze bardziej polikwidowć bieda etaty

Może zainteresować Cię też: