Ile zarabia nauczyciel? Podstawa mrozi krew w żyłach, ale są jeszcze dodatki [STAWKI]

| Aktualizacja:

Do 3,1 tys. zł - tyle dostaje minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczyciel w szkole publicznej, wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej. Są jednak i tacy, którzy muszą przeżyć za około 1,5 tys. zł. Skąd te różnice?

wróć do artykułu
  • ~Nauczyciel
    (2017-09-07 14:24)
    skoro uwazacie ze nauczyciel ma tak dobrze i tak swietnie zarabia...droga wolna...prosze zaczac prace w szkole... szybko zmienicie zdanie, ciezka psychicznie i fizycznie praca za smieszne pieniadze!!!!!!!!!!!
  • ~p P.
    (2017-09-05 21:27)
    Zostawić WF i Katechezę reszta na trawę.
  • ~samołuk
    (2017-09-05 21:22)
    Katechetka zbiła Edka za brak napletka.
  • ~B 50
    (2017-09-03 10:45)
    Krew mnie zalewa. 1 września zaczęłam pracę w 3 latkach. 25 dzieci- ja nauczyciel i pani pomoc, I tyle. Maluchy płaczą- pocieszamy, przytulamy. Sikają- przebieramy. Na leżakowaniu głaszczemy po główce , po leżakowaniu -ja ubieram, a pani pomoc musi w tym czasie rozłożyć obiad , zabrać leżaki i pościel. Potem dokarmiamy, W trakcie dnia starałam się przeprowadzić zaplanowane zajęcia, 25 dzieci i my dwie. W domu padłam ze zmęczenia. Studia, 3 podyplomówki, kursy i 2700 na rękę. Tak wygląda rzeczywistość. Podobno nauczyciele nic nie robią? Wczoraj oglądałam Dzień Świra. Smutny los nauczyciela.
  • ~Alka
    (2017-08-28 13:56)
    Co wy za bzdury wypisujecie!!! Nauczyciel nawet dyplomowany czyli nawyższy stopień awansu zawodowego otrzymuje nawet po 25 latach pracy w zawodzie 2600! A nauczyciel zaczynający parcę w zawodzie czyli mgr np anglista z przygotowaniem pedagogicznym ma dobrze poniżej 2 tys ok 1800 zł czyli tyle co sprzątaczka a ile się musi namęczyć by wejść na wyższy stopień awansu. A co do łatwości tej pracy to przypominam że nauczyciel podlega 40 godzinnemu tygodniowi pracy (lecz częśicej jest to więcej niż 40 godz bo trudno jest to zmierzyć) a więc jest jedny z gorzej płatnych zawodów. Każdemu młodemu człowiekowi odradzam podobnie jak swoim dzieciom.
  • ~Kasia
    (2017-08-16 15:32)
    Ja / z przyczyn losowych / nie mam wyższego wykształcenia, tylko SWP / a może Aż SWP /, bo to była wspaniała szkoła. Pracuję nieprzerwanie 34 lata - żadnych zwolnień, urlopów na poratowanie zdrowia też nie. I co ? Pensja 1750 zł + staż + wychowawstwo przez pół roku. Razem do ręki ok 1450 zł. Zawsze jestem na samym dole tabeli, ch
  • ~jasamaja
    (2017-06-18 08:23)
    widze jak tu jest i wiem nauczyciela maja spoko lolo malo kto konczy prace o 12. a to ze ma sprawdziany lub zeszyty do sprawdzenia to jego praca. rady wywiadowki to chyba tez. co byscie chcieli aby za wszystko byl dodatek. Kiedys kiedys to byli nauczyciele z pasja a teraz tylko aby sie zlapac stołka i trzymac
  • ~rodzic
    (2017-04-02 18:51)
    Zapraszam do pracy w szkole. Rodzic przyprowadza dziecko i szybko ucieka, bo inaczej sam hałas doprowadziły go do furii, a gdzie tu dalej...
  • ~Realista
    (2017-04-02 15:04)
    Kochani dziennikarze, może zainteresują się placówkami prywatnymi, w których nauczyciele tyrają po 8 godzin dziennie non stop z dziećmi. Po pracy mają zaopatrzyć się w sklepie w materiały np. plastyczne potrzebne do zajęć, a potem do godzin nocnych przygotowywać materiały na następny dzień, dekoracje na występ czy sprawdzać kartkówki . W ciągu dnia jedzą na stojąco przy dzieciach bo niestety właściciel śledzi każdy ruch czy, aby nauczyciel pracuje. Przez osiem godzin w hałasie non stop z dziećmi, które nie tylko trzeba nauczyć, wypełnić im czas wolny, ale przede wszystkim zadbać o ich bezpieczeństwo i je wychować . Jak po takim maratonie i zarwanych nocach nauczyciel ma byś oczytany, kreatywny, uśmiechnięty. Proszę dokładnie przyjrzeć się niektórym placówkom prywatnym, w których nauczyciel traktowany się jak najtańsza siła robocza bo przy tak wypełnionym dniu nawet w weekend nie może się zrelaksować bo zarabia poniżej 2 tyś. i raz nie może sobie pozwolić na relaks w sklepie, a po drugie też musi różne rzeczy przygotować na poniedziałek i odespać tygodniowy maraton. Myślę, że materiał o pracy nauczyciela na etacie 40 godz. zdecydowanie przyniósłby więcej chwały dziennikarzom, a publikacja spowodowałaby, że na kierunki pedagogiczne nie byłoby kandydatów pomimo wielkiej pasji i chęci pracy z dziećmi. Gardzenie nauczycielami i fundowanie im niewolniczych warunków świadczy o niskim poziomie społeczeństwa, które nie wie,że niszczenie autorytetu nauczycieli zaowocuje także pogardą wobec innych grup zawodowych. Wszystkie kraje cywilizowane dbają o nauczycieli bo jest to inwestycja w młode pokolenie, z którym nauczyciele pracują. Kogo dzieci mają naśladować nauczyciela, który ma możliwość być oczytanym, kreatywnym i wypoczętym, a przy tym jest szanowany? Czy nauczyciela, który je w biegu, jest przemęczony i niestety nie doskonali się bo nie ma kiedy, a na dodatek w pracy traktowany jest jak balast.Odpowiedzmy sobie? Przyszłość zaczyna się dziś.
  • ~Lena
    (2017-04-02 09:02)
    Ja uważam że rodzice maluchów powinni mieć wypłacony dodatek nauczycielski ,bo to oni odwalają pracę za nich w domu .Mój wnuczek 3 godziny dziennie odrabia lekcje chodzi do czwartej klasy.Policzyć godziny w szkole i te w domu to te dzieciaki mają naprawdę ciężko.mój wnuk lubi piłkę ,ale gdy wracał z orlika nie miał już siły na odrabianie lekcji.Podam przykład,praca domowa z matematyki .pani zadała około 40 przykładów w tym 3 tekstowe .w klasie przerobili krótki materiał.no bo miała 45 minut na to ,ale trzeba sprawdzić obecność i wpisać trochę uwag niesfornym uczniom.no jest furtka tzw,praca domowa.Uważam że jeżeli nauczyciel każdy przecież naucza inny przedmiot tak powinienen nauczyć aby dzieci zrozumieli materiał na lekcji.w szkolnictwie nic się nie zmieniło ,ja również ze swoimi dziećmi siedziałam .Podam jeszcze jeden przykład .Pierwszy tydzień po feriach dzieciaki miały w tygodniu 6 sprawdzianów.Ferie są dzieciom aby odpoczęły ,w naszym kraju jest odwrotnie.Sami widzimy jakie mamy rządy to i te szkolnictwo .Program szkoda słów.A gdzie rozwój intelektualny dzieciaków.
  • ~lechita
    (2017-04-01 20:51)
    Ja kiedyś pracowałem również za marne pieniądze, ale doszedłem do wniosku, że moja praca jest więcej warta i znalazłem inną lepiej płatną. I tak sobie myślę- czy ci niezadowoleni z pracy i płacy nauczyciele są jacyś upośledzeni, że tyrają tak ciężko za strawę? A może pracują i cierpią bo ich kwalifikacje są......., no właśnie, jakie? Fachowiec nigdy nie pracuje za miskę strawy i to wyjaśniało by ich,, poświęcenie"
  • ~besti
    (2017-04-01 16:28)
    te darmozjady nie mają pojęcia co to prawdziwa praca. Tylko wydziwiają. Znieść kartę Nauczyciela i stosować wobec nich normalne zasady Kodeksu Pracy
  • ~nauczyciel
    (2017-04-01 13:49)
    Proszę rozdzielić prace nauczycieli klas I-III,gdzie trzeba mieć w torebce chusteczki,plaster,krem,coś do jedzenia i picia ,bo nigdy nie wiadomo,co jest potrzebne małemu dziecku,poza tym rozwiązywać supły,wiązać buty,mocować się z zamkami,ubierać,zadbać o dzieci,które przyprowadzane są chore,z gorączką (a telefony rodziców milczą) pilnować dzieci,których dopilnować nie potrafią często rodzice.Najważniejsze to,rozwiązywanie emocjonalnego podejścia dziecka do różnorodnych sytuacji domowych,których dziecko nie rozumie,a jakże mocno przeżywa. Pewnie też większość nie wie,ale dekoracje,długopisy itp rzeczy kupujemy sami za własne pieniądze...
  • ~Miasto
    (2017-03-31 19:29)
    PiS znaczy BIEDA. Także dla nauczycieli.
  • ~dergf
    (2017-03-31 18:01)
    brutto, brutto, brutto - po jasny hhhh podjecie pensje brutto skoro nikt ich nie otrzymuje brutto???
  • ~lenka
    (2017-03-31 17:22)
    No to sie wyzyli na nauczycielach pisowscy katolicy..opluli poslowie.takie piekielko chrzescijanskie.wstyd i tak jest ze wszystkim.ja nigdy nie chcialabym byc nauczycielem i to jeszcze za takie grosze.ci tak pluja i ujadaja powinni ******* chociaz jeden dzien na nauce z mlodzieza jako nauczciele. Ja chyle czola i dziekuje za wyksztalcenie moich dzieci.nauczyciel powinien zarobic tyle co posel.zeby mogl doksztalcac sie byloby to z korzyscia dla uczniow. Nauczyciele glosowali na pis.ktory ich teraz zniewaza i opluwa.
  • ~Zosia
    (2017-03-31 16:14)
    Nauczyciele porównując do innych grup zawodowych zarabiają dobrze.
  • ~Nina
    (2017-03-31 13:36)
    Nauczyciele mają takie zarobki bo nie są solidarni.Gdyby strajkowali wszyscy w obronie dobrej szkoły i swoich warunków pracy,to może by coś osiągnęli.Niestety,boją się że mogą stracić pracę,nie potrafią też się zjednoczyć,być razem w tak ważnej dla nich i szkoły sprawie.A tylko RAZEM ,wszyscy ,możecie być pewni spokojnego jutra.Tego Wam życzę.
  • ~gog
    (2017-03-30 22:02)
    Może w San Escobar tyle zarabiają,bo na pewno nie w Polsce.
  • ~Tarantula
    (2017-03-30 18:53)
    Po polskiemu potrzebna pisać "o połowe mnij".

Może zainteresować Cię też: