Uszkodzony sprzęt elektroniczny, zerwany dach, zalane pomieszczenie - to realne problemy, z jakimi mierzą się co roku tysiące mieszkańców naszego kraju. Problemy te pojawiają się najczęściej latem, głównie w południowych rejonach Polski, które szczególnie często nawiedzane są przez gwałtowne burze, wiatry i nawałnice. Na przykład, w województwie śląskim odnotowano w ubiegłym roku 3 982 miejscowe zagrożenia spowodowane przez burze i porywisty wiatr (według raportu Państwowej Straży Pożarnej).

Reklama

Koszty naprawy strat powstałych na skutek działania żywiołu mogą być naprawdę bardzo wysokie, w skrajnych przypadkach sięgać kilkuset tysicy złotych. Może więc warto zakupić odpowiednią polisę, by w razie wystąpienia tego rodzaju zdarzeń otrzymać odszkodowanie?

Szukasz kredytu? Sprawdź, gdzie otrzymasz najtańszy!

Chroń swój dom

Ubezpieczyciele nie oferują odrębnych polis od burzy czy innych zjawisk atmosferycznych. Tego rodzaju ryzyka zwykle uwzględnione są w ubezpieczeniach nieruchomości. Zwykle nie oznacza jednak zawsze. Pamiętajmy, by przed zawarciem umowy przeanalizować dokładnie zakres ubezpieczenia oraz zapoznać się z wyłączeniami od odpowiedzialności, a także poznać definicje poszczególnych zjawisk w takim rozumieniu, w jakim przyjmuje je firma ubezpieczeniowa.
Reklama
Lektura OWU pod kątem definicji jest szczególnie ważna, bowiem często różnią się one od definicji naukowych. Różnice mogą też występować pomiędzy poszczególnymi ubezpieczycielami, np. jedna firma uzna, że huragan to działanie wiatru powyżej 60 km/h, dla innej będzie to dopiero 65 lub 70 km/h. Ubezpieczyciele uzależniają odpowiedzialność za szkody spowodowane przez wiatr od jego prędkości, żeby zabezpieczyć się na wypadek sytuacji, kiedy szkody mogły wynikać z innego powodu, np. niewystarczającej dbałości o stan techniczny mienia.
Ubezpieczenia nieruchomości nie należą do bardzo kosztownych. Już niewielka roczna składka może nam zapewnić poczucie bezpieczeństwa.

Jaka składka, takie odszkodowanie

Cena nie jest jednak najważniejszym kryterium wyboru polisy. Wiadomo, że większość osób szuka ofert możliwie najtańszych. Warto jednak zwrócić uwagę także na to, na jakie odszkodowanie będziemy mogli liczyć w razie wystąpienia szkody.
Przy wyborze polisy najważniejsze jest bowiem prawidłowe dobranie sumy ubezpieczenia. Powinna ona odpowiadać wartości mienia lub wartości ewentualnej straty, jaką możemy ponieść w wyniku działania żywiołu. Jeśli więc mieszkamy w domu, którego odbudowa może kosztować 500 tys. zł, suma ubezpieczenia powinna sięgnąć przynajmniej tej kwoty, a najlepiej nieco ją przekroczyć. Warto również pamiętać o wszystkich elementach składowych naszego majątku, które chcielibyśmy chronić, a więc nie tylko o domu, ale np. również o znajdującym się w nim wartościowym sprzęcie elektronicznym.
Przy zakupie polisy można wybrać też sposób, w jaki ubezpieczyciel wyceni nasze mienie w razie wystąpienia szkody. Nieprawidłowy dobór sumy ubezpieczenia, zakresu czy wyceny szkód może niestety spowodować, że odszkodowanie będzie niższe niż oczekiwaliśmy.

Najbardziej aktualna porównywarka kredytów gotówkowych, kalkulatory kredytowe, artykuły i porady.

Polacy są coraz bardziej świadomi tego, że ich mieszkania czy domy mogą, a wręcz powinny być ubezpieczone. W 2013 roku sprzedaż ubezpieczeń nieruchomości wzrosła o 28,4%, a w 2014 roku - o kolejne 19,1%. Wykupując tego rodzaju polisę, na pewno warto zwracać uwagę także na to, czy obejmuje ona zagrożenia związane z burzą czy silnym wiatrem.