Każdy kredytobiorca winien dokładać należytej staranności w kwestii zaciągania zobowiązań finansowych. Praktyka i statystyki wyglądają niestety nieco inaczej – kredytobiorcy podpisują umowy kredytowe, nie czytając lub nie rozumiejąc ich zapisów. Jak więc bezpiecznie zaciągnąć kredyt?

Reklama

Porównaj online kredyty gotówkowe i wybierz ten z najniższą rata!

1. Przejrzyj oferty

Skrupulatna analiza rynku, to w tym wypadku połowa sukcesu. Sam proces przeglądu ofert rynkowych nie musi być jednak żmudny i męczący. Wystarczy, że skorzystasz z porównywarki bankowych ofert, np. TotalMoney.pl, by w kilka chwil przekonać się o dostępności odpowiadających Ci form kredytowania.

2. Wybierz najkorzystniej

Reklama

Porównaj wysokości oprocentowania, prowizji i marży, a także sprawdź, czy zdecydowanie się na daną ofertę nie pociągnie za sobą konieczności skorzystania z produktów i usług dodatkowych banku. Pamiętaj także o swoich możliwościach finansowych, tj. sprawdź np. czy wyliczona rata nie stanowiła będzie nadmiernego obciążenia.

Reklama

3. Czytaj i analizuj

Jeśli oferta jest już wybrana, czas na odwiedzenie bankowego oddziału. Poproś w nim o przygotowanie kompletu dokumentacji koniecznej do zaciągnięcia kredytu. Nie zapomnij o ewentualnych załącznikach, takich jak plan spłaty czy tabela opłat i regulamin.
Pamiętaj aby się nie spieszyć. Całość dokumentacji zabierz do domu i wnikliwie się z nią zapoznaj, a w razie konieczności sprawdzaj, pytaj i zakreślaj niejasności, o których trzeba będzie porozmawiać z pracownikiem banku.

4. Negocjuj i zmieniaj

Wzór umowy, a także przedstawiona Ci propozycja kredytowa, wcale nie muszą być ostateczne.Nie bój się więc pytać o zniżki i upusty, a także negocjować poszczególne zapisy umowy. Czasem wystarczy drobna zmiana, by wiele zaoszczędzić lub dodatkowo zabezpieczyć swoje interesy.

5. Skontroluj wprowadzone zmiany

Odchodząc od negocjacyjnego stołu poproś o naniesienie odpowiednich zmian w umowie i przedstawionej ofercie. Ponownie na spokojnie sprawdź, czy wszystkie sporne zapisy zostały zmienione zgodnie z ustaleniami. Pamiętaj, że również na tym etapie masz prawo prosić pracownika banku o wyjaśnienia, dodatkowe instrukcje i doradztwo.

6. Obowiązki, obostrzenia, kary

Szczególną uwagę zwróć jednak na wszystkie obostrzenia i obowiązki, a także mogące wynikać z ich niedotrzymania kary. Sprawdź również kiedy umowa może zostać wypowiedziana przez bank, w jakim terminie i na jakich warunkach możesz od niej odstąpić, a także np. ile kosztowała będzie wcześniejsza spłata kredytu.

Sprawdź bezpłatnie, gdzie otrzymasz najtańszy kredyt gotówkowy!

7. Sygnowanie umowy

Jeśli całość jej zapisów nie budzi już Twoich wątpliwości, a oferta jest optymalna względem jej warunków finansowych, to pora na podpisanie umowy. Pamiętaj jednak, że jeśli jakikolwiek jej element budzi Twoje wątpliwości, to umowy nie należy sygnować. Koniecznie skorzystaj wtedy z usług specjalistów, np. bankowca czy prawnika, którzy rozwieją niejasności i dodatkowo zabezpieczą Twoje interesy, by kredytowanie faktycznie było bezpieczne.