ZBP zaprezentował w środę ogólnopolski raport o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości, podsumowujący trzeci kwartał 2010 r. Został on opracowany na podstawie danych z systemów Analiz i Monitorowania Rynku Nieruchomości AMRON/SARFiN.

Reklama

Jak wynika z raportu, najpopularniejsza jest nasza waluta - w złotówkach udzielono w III kwartale 72,8 proc. kredytów; 21,8 proc. w euro, a 5,4 proc. we frankach szwajcarskich.

Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP Jacek Furga powiedział podczas konferencji, że zakładana wcześniej prognoza 50 mld zł wartości udzielonych kredytów hipotecznych w 2010 roku może zostać przekroczona. "Prognozowane przez nas 45-50 mld zł kredytów w całym 2010 roku podtrzymujemy, poziom 50 mld zł może być przekroczony" - powiedział. Dodał, że w całym roku udzielonych może być 220-230 tys. kredytów hipotecznych.

W II kwartale Polacy zaciągnęli w bankach kredyty na cele mieszkaniowe o wartości 13,5 mld zł, a w I kwartale - 9,8 mld zł. "Na koniec III kwartału stan zadłużenia z tytułu udzielonych kredytów mieszkaniowych osiągnął poziom 247,5 mld zł. Oznacza to niewielki wzrost względem II kwartału, w sumie o 2 mld zł. W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, stan zadłużenia zwiększył się o 38 mld zł, co oznacza wzrost o 18 proc." - napisano w raporcie.

Autorzy raportu wskazują na wzrost liczby kredytów udzielanych w ramach rządowego programu "Rodzina na swoim" - banki udzieliły ich w III kwartale 11 tys., na kwotę 2 mld 066 mln zł. Z raportu wynika, że w trzecim kwartale zarówno wartość, jak i liczba kredytów udzielonych w tym programie przewyższyła wyniki osiągnięte w pierwszym i drugim kwartale tego roku.

"Program <Rodzina na swoim? jest istotnym czynnikiem stymulującym zainteresowanie kredytami w złotych, a w najbliższym czasie program ten będzie wygaszany. Wobec zwiększenia wymogów w zakresie zdolności kredytowej klientów, zwiększenia wysokości wymaganego wkładu własnego i ograniczenia kredytowania walutowego, trzeba poszukiwać rozwiązań służących utrzymaniu finansowania mieszkalnictwa" - powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Dodał, że takim rozwiązaniem mogłoby być uruchomienie w Polsce systemu wieloletniego oszczędzania na cele mieszkaniowe z elementem pomocy państwa w postaci premii budowlanej.