Dziennik Gazeta Prawana logo

Pracownicy chwalą reżim w handlu, ale wciąż są pełni obaw

1 kwietnia 2020, 06:59
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
sklep 2
<p>sklep</p>/Shutterstock
Pracownicy chwalą rząd za wprowadzone ograniczenia, ale są pełni obaw i oczekują jeszcze lepszej ochrony indywidualnej. Przybywa osób, które rozważają odejście na zwolnienia.

Ograniczenie liczby osób w sklepie do trzykrotności liczby kas, zamknięcie placówek w weekendy poza spożywczymi, aptekami i drogeriami, godziny między 10 a 12 każdego dnia zarezerwowane dla seniorów, obowiązek noszenia przez klientów rękawiczek i środki dezynfekcji w każdym sklepie – to najnowsze wytyczne rządu. Pracownicy nie kryją zadowolenia, zwłaszcza z nowego limitu klientów. – – mówi Alfred Bujara, szef Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”. I przyznaje, że handel dostał więcej, niż oczekiwał. Dodaje, że pozostaje jeszcze kwestia zadbania o należytą ochronę pracowników przed koronawirusem. Ciągle bowiem są sklepy, gdzie brakuje maseczek, a montowane przy kasach osłony z pleksi nie odgradzają w pełni pracownika od klientów.

Sieci mają świadomość zagrożenia. Jeśli liczba pracowników jeszcze spadnie, wiele sklepów może się nie otworzyć, a na pewno będzie konieczne dalsze ograniczenie czasu pracy. To z kolei przełoży się na sprzedaż. Dlatego zachęcają pracowników premiami do pozostania na stanowiskach. W Aldi nagrody finansowe sięgną 1 tys. zł. Ich wysokość będzie zależeć od rodzaju wykonywanej pracy. Najwyższe dostaną pracownicy sklepów i magazynów. W Rossmannie premie mają wynieść 750 zł brutto, a w Netto czy Auchan po 500 zł. – – zapewnia Dorota Patejko z Auchan.

Pracownicy Lidla już dostali premie, następne będą na Wielkanoc w wysokości 450 i 300 zł. Biedronka wypłaciła już po 300 zł za tydzień pracy od 9 do 14 marca, zapowiedziała kolejną – 250 zł brutto za pracę między 16 a 21 marca. – – informuje Jan Kołodyński, menedżer ds. relacji zewnętrznych w sieci Biedronka.

Pracownicy mówią jednak, że pieniądze to nie wszystko. I zapowiadają, czemu dają wyraz na forach internetowych, że jeśli warunki pracy się nie poprawią, to będą chodzić na zwolnienia. – – mówi jedna z pracownic francuskiej sieci handlowej, dodając, że powinna mieć kilka maseczek jednorazowych na ośmiogodzinną zmianę. Często ma jedną.

W handlu zatrudnienie wynosi ok. 1,2 mln osób. W związku z zawieszonymi lekcjami w szkołach i zamknięciem sklepów w galeriach, jak wylicza NSZZ „Solidarność”, pracuje obecnie ok. 350 tys. osób. – – mówi Alfred Bujara.

mówi Piotr Adamczak, szef Solidarności w Biedronce. Przyznaje jednak, że w ostatnim czasie dostęp do środków ochrony indywidualnej bardzo się poprawił. Sam związek zaangażował się w ich zakup z własnych środków. Maseczki i rękawiczki dostarczają też sponsorzy.

Pracownicy Biedronki przyznają, że jest lepiej, ale nie idealnie. – – żali się jeden z pracowników Biedronki. Chwali natomiast nowy harmonogram pracy i podział na trzy zmiany. Jedna na rano, druga na popołudnie, a trzecia przez tydzień w domu.

Handlowcy mają jeszcze jeden postulat. Chodzi o zniesienie promocji na czas epidemii. Wabią ludzi do sklepów, zwłaszcza osoby starsze. 

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło Dziennik Gazeta Prawna
Warszawa 16.03.2026  Dziennikarka DGP Patrycja Otto.
Patrycja Otto

Dziennikarka od 18 lat związana z Dziennikiem Gazetą Prawną. Specjalizuje się w tematyce rynku pracy, ochrony zdrowia, a także branży spożywczej, handlowej, turystycznej, czy TSL. Laureatka w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2021 oraz wyróżniona przez TLP nagrodą „Skrzydła Transportu”. Z wykształcenia prawniczka. 

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraRząd wprowadzi zakaz smakowych e-papierosów »
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj