Domański: Nie pracujemy nad podatkiem cyfrowym

W Polsce politykę podatkową kształtuje Ministerstwo Finansów; dziś nie pracujemy nad podatkiem cyfrowym - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Natomiast sami, jako kraj, ustalamy, jakie podatki wprowadzamy i żadne deklaracje ze strony ambasadorów nie mają wpływu na nasze decyzje - dodał.

Reklama

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował w poniedziałek, że jego resort w najbliższych miesiącach zaprezentuje model podatku cyfrowego od przychodów lub zysków big techów w Polsce.

Ministerstwo cyfryzacji nie zrezygnuje z podatku cyfrowego

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło plany wprowadzenia nowego podatku cyfrowego, który będzie obejmować przychody lub zyski dużych firm technologicznych działających w Polsce. Wicepremier Krzysztof Gawkowski, który kieruje tym ministerstwem, zapowiedział, że model opłaty zostanie przedstawiony w nadchodzących miesiącach. Wbrew obawom, nie zamierzają zrezygnować z tych prac.

Krytycy pomysłu, w tym były ambasador USA w Polsce Tom Rose, wyrazili obawy, twierdząc, że podatek ten może zaszkodzić relacjom między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Rose ostrzegł przed możliwym odwetem ze strony USA, sugerując, że decyzja o wprowadzeniu podatku może mieć poważne konsekwencje.

Gawkowski: Polska nie będzie dyktowana przez inne kraje

W odpowiedzi, Gawkowski wyraził stanowcze zdanie, że żaden polityk, w tym ambasador USA, nie ma prawa dyktować Polsce, co powinna robić. Podkreślił, że "era, w której jedno państwo uważa się za dominujące w stosunku do innych, już minęła". Zaznaczył również, że Polska, jako najbardziej wiarygodny partner USA w regionie, ma prawo podejmować decyzje w sprawie swojego rozwoju.

Wicepremier wyjaśnił, że podatek cyfrowy ma na celu zapewnienie funduszy na

  • rozwój polskich firm technologicznych,
  • startupów
  • wspieranie innowacyjnych projektów.
Reklama

Wskazał, że takie opłaty zostały już wprowadzone w innych krajach europejskich, takich jak Hiszpania, Francja czy Wielka Brytania, co stawia pytanie, dlaczego Polska miałaby być wyjątkiem.

Prace nad nowym podatkiem

Gawkowski zaznaczył także, że w ramach przygotowań do wprowadzenia podatku ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi ochrony prywatności obywateli i zapewnienia bezpieczeństwa danych przetwarzanych przez wielkie korporacje.

Wspomniał także, że środki uzyskane z nowego podatku mogłyby być przeznaczone na wsparcie polskich firm technologicznych, rozwój startupów oraz inwestycje w media. Takie rozwiązanie funkcjonuje już w 35 krajach, a jego celem jest bardziej sprawiedliwe dzielenie zysków między międzynarodowe korporacje a gospodarki krajowe.

W końcu Gawkowski podkreślił, że rząd kontynuuje prace nad tym projektem, ponieważ cyfryzacja i rozwój technologiczny to wyzwania, z którymi Polska musi się zmierzyć, by utrzymać konkurencyjność w skali globalnej