Od nowego roku zaczęły obowiązywać zmiany przyjęte w tzw. trzeciej ustawie deregulacyjnej. Mają one ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Jedna z najważniejszych umożliwia małym podatnikom - czyli podmiotom, których roczny obrót nie przekracza miliona dwustu tysięcy euro - na skorzystanie z nowej i prostej zasady rozliczania podatku VAT metodą kasową. Jak tłumaczy właściciel jednego z siedleckich biur rachunkowych Leszek Marciniuk, mały podatnik, który wybierze metodę kasową nie musi rozliczać podatku VAT od faktur, za które nie dostał zapłaty a jednocześnie nie może odliczyć vatu od tych, których sam nie uregulował.
Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej przyznaje, że ten przepis może być ułatwieniem dla niektórych podatników. Jak mówi część klientów jego biura z tym problemem spotykała się dość często. Nowe przepisy przewidują również prostsze procedury w skorzystaniu z tzw. ulgi na złe długi. Chodzi o sytuację w której podatnicy odprowadzają VAT od sprzedaży w terminie mimo, iż ich kontrahenci nie wywiązują się z zapłacenia za towar czy usługę. Jeśli zapłata nie dotrze do nich w ciągu 150 dni mogą złożyć korektę i wystąpić do urzędu skarbowego o zwrot nadpłaconego podatku. Dodatkowo nie muszą już zawiadamiać dłużnika o chęci skorzystania z ulgi. Niesolidni kontrahenci nie mogą już także zaliczyć niezapłaconych faktur w koszty.
Jeśli nabywca przekroczy termin płatności o więcej niż 30 dni musi podwyższyć podstawę i zapłacić wyższy podatek dochodowy. Od nowego roku dla transakcji nie przekraczających 450 złotych lub 100 euro można także wystawiać faktury uproszczone. Nie muszą one zawierać tak szczegółowych danych, jak tradycyjna faktura, na przykład nie trzeba wpisywać wszystkich danych nabywcy. Wystarczy tylko jego numer NIP. Wprowadzone od nowego roku rozwiązania mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej, szczególnie małym firmom, przyczynić się do przezwyciężenia kryzysu gospodarczego i ograniczyć negatywne zjawiska takie jak zatory płatnicze traktowane przez niektóre firmy jako specyficzny sposób kredytowania własnej działalności kosztem innych przedsiębiorstw lub budżetu państwa.