Ulga podatkowa na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) ma polegać na tym, że wpłaty będzie można odliczyć od dochodu opodatkowanego według skali. Oferowany w tej formie podatnikom bonus to jednak fikcja, którą rząd funduje oszczędzającym na emeryturę. To, co będzie dziś zwolnione z PIT (czyli wpłaty na IKZE), w przyszłości zostanie opodatkowane. Ustawa reformująca system emerytalny, nad którą prace zakończył Senat, zakłada, że wypłacając środki zgromadzone na koncie, trzeba będzie zapłacić podatek.
Reklama
Oznacza to przesunięcie opodatkowania odliczonych kwot w czasie. Zamiast dziś podatek zapłacimy w przyszłości, nic na oszczędzaniu nie zyskując. W projekcie mówi się też o tym, że opodatkowanie będzie się odbywało według skali (dziś 18 i 32 proc.). Nikt nie jest jednak w stanie zagwarantować, że w przyszłości stawki PIT nie wzrosną.
Rządowym propozycjom sprzeciwia się Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami. Zabiega ona o wprowadzenie ulgi podatkowej dla oszczędzających oraz brak opodatkowania przy wyjściu z inwestycji. Izba zdaje sobie jednak sprawę z tego, że na takie rozwiązanie nie zgodzi się rząd, więc proponuje wariant pośredni. Proponuje opodatkowanie wypłat z IKZE jedynie podatkiem od zysków kapitałowych (podatkiem Belki). Argumentuje, że jest to rozwiązanie znacznie korzystniejsze dla oszczędzających.
– Emeryt zapłaci mniej, gdyż podatek będzie liczony jedynie od wypracowanych zysków, a nie od całości uzbieranej i wypłacanej kwoty – mówi Marcin Dyl, prezes zarządu izby. Niezależni eksperci podatkowi nie wykluczają takiego wariantu. Według Michała Grzybowskiego, doradcy podatkowego w Ernst & Young, jest duża szansa na to, że wypłaty z IKZE będą mieć charakter kapitałowy. W związku z tym ich opodatkowanie zryczałtowanym 19-proc. podatkiem dochodowym może być uzasadnione.
Ponadto zmiana sposobu opodatkowania wypłat z IKZE – ze skali na podatek Belki – mogłaby być dodatkową zachętą dla oszczędzających. Zawsze lepiej jest zapłacić 19 proc. od wypracowanego zysku niż 18 proc. (obecnie najniższa stawka skali PIT) od całej zgromadzonej na emeryturę kwoty.