ETS2 – nowy podatek klimatyczny uderzy w gospodarstwa domowe

Unijny system ETS (Europejski System Handlu Uprawnieniami do Emisji) do tej pory dotyczył głównie przemysłu i energetyki. Firmy, które emitują CO₂, muszą kupować specjalne uprawnienia. Od 2027 roku mechanizm ten zostanie rozszerzony o nowe sektory, w tym budownictwo i transport drogowy.

Reklama

To oznacza, że koszty emisji zostaną przeniesione na konsumentów – przez wyższe ceny paliw, gazu, energii elektrycznej i kosztowne modernizacje budynków. ETS2 obejmie też tzw. "podatek od ogrzewania", który będzie ukryty w cenach węgla, oleju opałowego czy gazu. Dla wielu osób może to oznaczać poważne trudności finansowe.

Bon energetyczny na nowych zasadach. Dopłata do rachunków za prąd

W odpowiedzi na wyzwania rząd przygotowuje bon energetyczny specjalny dodatek finansowy dla osób starszych, który ma zrekompensować rosnące koszty energii. Z pomocy będą mogły skorzystać osoby spełniające trzy warunki:

  • osiągnięcie wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn),
  • dochód nieprzekraczający 2525 zł brutto miesięcznie,
  • zamieszkanie w budynku ogrzewanym paliwami kopalnymi (np. węglem, gazem, olejem opałowym).
Reklama

1200 plus dla seniorów. Rząd szykuje nowy bon energetyczny

Na program bonów energetycznych rząd planuje przeznaczyć około 5,7 miliarda euro, czyli około 24 miliardy złotych. Każde uprawnione gospodarstwo domowe ma otrzymać średnio 1200 zł rocznie. Świadczenie ma być wypłacane kwartalnie przez pięć lat, a pierwsze wypłaty planowane są na 2027 rok.

Bon ma pomóc pokryć dużą część rocznych rachunków za energię, a przede wszystkim zapobiec sytuacjom, w których seniorzy nie są w stanie opłacić podstawowych mediów, co grozi zadłużeniem i odłączeniem od prądu czy ogrzewania. "Fakt" ustalił, że wypłatą bonu energetycznego zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.