Mediana rocznych zarobków brutto wyniosła 52 159 euro brutto w 2024 roku w Niemczech, czyli 208 tys. rocznie, co przekłada się na 17,3 tys. miesięcznie. Oznacza to, że połowa zatrudnionych na pełen etat zarobiła taką kwotę bądź więcej, zaś połowa otrzymała mniej. W skład tej kwoty wchodzą dodatki, takie jak premie urlopowe albo świąteczne. Nowe informacje na ten temat podał niemiecki Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.
Średnia statystyczna nie odzwierciedla jednak faktycznego stanu rzeczy. Na dane o średnim wynagrodzeniu mają wpływ bardzo wysokie wynagrodzenia niewielkiej grupy bogaczy. Zaledwie 1 proc. zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy zarobił w zeszłym roku co najmniej 213 286 euro brutto - podaje Federalny Urząd Statystyczny. Natomiast dziesięć procent najmniej zarabiających musiało poradzić sobie z kwotą na poziomie 32 526 euro bądź niższą.
Wzrost wynagrodzeń w Niemczech
W porównaniu z poprzednim rokiem średnie zarobki jak i mediana wzrosły w stosunku do 2023 roku o 5,3 proc. To więcej niż wyniosła inflacja (3,1 proc. w ub. roku). Niemcy są jednym z najsilniejszych państw gospodarczych na świecie.
W 2024 roku w Niemczech, udział przemysłu przetwórczego w wartości dodanej brutto wyniósł 19,7 procent. Dla porównania: We Francji udział ten wynosił 10,6, w USA 18,4 procent. W Niemczech zdecydowanie wyróżniają się cztery gałęzie przemysłu: przemysł motoryzacyjny, maszynowy, chemiczny i elektroniczny.
Do światowych graczy zaliczyć należy przedsiębiorstwa takie jak Volkswagen, Daimler, BMW (wszystkie z branży motoryzacyjnej), BASF, (największy koncern chemiczny na świecie, zatrudniający 118 000 osób) oraz Siemens (branża elektroniczna). Największą gałęzią niemieckiego przemysłu z 1,3 miliona pracowników jest przemysł maszynowy, przeważają tu jednak przedsiębiorstwa średniej wielkości.
Średnie wynagrodzenie w Polsce
W Polsce przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2025 roku wyniosło 8613,14 złotego - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to wzrost o 7,9 procent rok do roku. W ujęciu miesięcznym wynagrodzenie wzrosło o 1,5 proc.