Lista najbardziej poszukiwanych w Polsce zawodów znajduje się w dokumencie "Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy", który jest publikowany regularnie od 2019 roku w Monitorze Polskim. Raport aktualizuje się każdego roku. Zestawienia są zaś tworzone na podstawie danych zebranych przez Instytut Badań Edukacyjnych.

Oto zawód z przyszłością

Na liście zawodów szczególnie poszukiwanych w 2025 roku po raz pierwszy znalazły się zawody ze szkoły policealnej, czyli opiekun osoby starszej oraz opiekun w domu pomocy społecznej. Jak wyjaśniało Ministerstwo Edukacji Narodowej, ma to bezpośredni związek z rosnącymi potrzebami rynku pracy wynikającymi ze starzenia się społeczeństwa. Szacuje się również, że w 2050 roku aż 32,7 procent Polaków będzie mieć ponad 65 lat.

Reklama

Niewiele osób chce się kształcić w tym zawodzie

Reklama

Minister edukacji Joanna Mucha w rozmowie z Interią przyznała, że niewiele osób chce się kształcić w tym zwodzie. Jej zdaniem to pokazuje wręcz gigantyczną skalę problemu.Może to wynikać z faktu że taka praca jest niezwykle wymagająca, ciężka pod względem psychicznym, jak i fizycznym.

Interia informuje również uwagę na to, że w przypadku tego zawodu najwyższe pensje są natomiast oferowane przez właścicieli prywatnych domów seniora. Z jednego z ogłoszeń wynika, że w Warszawie można w ten sposób zarobić nawet od 6 do 11 tysięcy złotych.

Jak zostać opiekunem osób starszych?

Aby zostać opiekunem osób starszych, nie jest konieczny kurs ani wykształcenie, choć oczywiście bardzo się to przydaje. Łatwiej jest także osobom, które mają wykształcenie medyczne, a więc pielęgniarki, fizjoterapeuci czy ratownicy medyczni. Ważny jest także charakter. Trzeba wykazać się wysokim poziomem empatii, ale i dużymi pokładami cierpliwości.

Idealny opiekun dla osoby starszej to również osoba spokojna i opanowana. Nie może wpadać w złość, ani okazywać agresji czy niezadowolenia wobec swojego podopiecznego z powodu jego zachowania bądź niechęci do współpracy. Ważna jest także sprawność fizyczna.