Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o wprowadzeniu nowych regulacji dotyczących świadczeń emerytalnych i rodzinnych. Od początku 2025 roku możliwe będzie łączenie emerytury z rentą wdowią.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Zmiany w rencie rodzinnej od 1 stycznia 2025

ZUS poinformował o zmianach w wypłacie renty rodzinnej, które wejdą w życie od 1 stycznia. Osoby uprawnione będą mogły łączyć to świadczenie z innymi. Jednak, w przypadku braku jakichkolwiek świadczeń i spełnienia kryteriów dla renty wdowiej, konieczne będzie złożenie stosownego wniosku. Aby móc łączyć rentę rodzinną z innymi świadczeniami, takimi jak emerytura, należy spełnić szereg ściśle określonych warunków. Zgodnie z przepisami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wnioskodawca musi:

  • Ukończyć odpowiedni wiek: Kobiety muszą mieć co najmniej 60 lat, a mężczyźni – 65 lat.
  • Być osobą stanu wolnego: Nie można pozostawać w związku małżeńskim.
  • Udowodnić wspólnotę małżeńską: Należy wykazać, że do dnia śmierci małżonka istniała między małżonkami wspólnota majątkowa.
  • Posiadać prawo do renty rodzinnej: Prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku powinno powstać nie wcześniej niż w dniu ukończenia przez wnioskodawcę 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni).

Ile będzie wynosić renta wdowia?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że nawiązanie nowego związku małżeńskiego powoduje utratę prawa do renty wdowiej. W takim przypadku świadczenie to nie będzie już wypłacane. Maksymalna wysokość świadczeń emerytalnych jest ściśle określona przez przepisy ZUS. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, łączna suma świadczeń, w tym również tych pochodzących z zagranicy oraz dodatków, nie może przekroczyć trzykrotności minimalnej emerytury. W przypadku gdy łączna wysokość świadczeń przekroczy określony limit, ZUS dokona adekwatnej korekty wypłat, zmniejszając świadczenie o nadwyżkę. O tym fakcie zainteresowany zostanie poinformowany w osobnym piśmie.

Dwa warianty wypłaty świadczenia

Mimo że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłaty świadczeń dopiero od 1 lipca tego samego roku. Ponadto, po upływie dwóch lat, tj. od 1 lipca 2027 roku, osoby uprawnione będą mogły otrzymywać nie 15 proc., a 25 proc. drugiego świadczenia.

Nowe przepisy wprowadzają możliwość łączenia dwóch świadczeń emerytalno-rentowych. Osoby uprawnione do renty rodzinnej oraz posiadające własne świadczenie (np. emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy) będą mogły wybrać jeden z dwóch wariantów wypłaty. Pierwszy wariant zakłada pobieranie pełnej kwoty własnego świadczenia oraz 15 proc. renty rodzinnej. Drugi wariant przewiduje pobieranie 15 proc. własnego świadczenia i pełnej kwoty renty rodzinnej.

To sam zainteresowany zdecyduje, który z proponowanych wariantów świadczenia najbardziej mu odpowiada. Od 1 stycznia 2025 roku na stronie ZUS zostanie udostępniony specjalny kalkulator, który pozwoli na samodzielne obliczenie szacunkowej wysokości świadczeń.

Reklama

Wypłata renty wdowiej

Aby otrzymać rentę wdowią, konieczne jest aktywne działanie ze strony zainteresowanej osoby. ZUS nie inicjuje wypłaty tego świadczenia automatycznie. W przypadku, gdy wdowa lub wdowiec posiada już rentę rodzinną, niezbędne jest złożenie dodatkowego wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń. Ten specjalny formularz (ERWD) będzie dostępny dopiero od 1 stycznia przyszłego roku. ZUS informuje, że w przypadku braku niezbędnych dokumentów do rozpatrzenia wniosku, zostanie wysłane żądanie ich uzupełnienia.

Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium