Komisja Europejska powinna wydać swoją zgodę na wypłatę najpóźniej w połowie listopada Następnie Rada UE ma jeszcze miesiąc na podjęcie swojej decyzji. Tymczasem Polska nie spełniła warunku koniecznego do wypłaty środków z KPO, czyli nie weszło w życie rozporządzenie w sprawie norm jakości węgla spalanego w gospodarstwach domowych.

Reklama

Pieniądze unijne z KPO Polska musi wydać do 2026 r. Może okazać się to trudne, z powodu dwóch lat opóźnienia na skutek sporu władz PiS z KE o praworządność.

Przyczny opóźnienia

Według RMF przyczyną opóźnienia są przepychanki między ministerstwem klimatu a resortem przemysłu. Ministerstwo Przemysłu pod wpływem górników zakwestionowało część zapisów w projekcie.

"To dla polskich władz jest blamaż, że robią to na ostatnią chwilę. O tym, że ze względu na smog konieczne są nowe normy dla węgla, było wiadomo od czasów rządu Morawieckiego" - usłyszała dziennikarka RMF w Brukseli. Rząd uspokaja, że panuje nad sytuacją i pieniądze z KPO nie są zagrożone.

Reklama

Rozporządzenie o jakości węgla

Pod koniec kwietnia MKiŚ opublikował pierwszą wersję projektu rozporządzenia zaostrzającego wymagania jakościowe dla węgla opałowego dla gospodarstw domowych, zgodnie z którym zmiany miały wchodzić w życie stopniowo do 2029 r. Po krytycznych opiniach ze strony spółek górniczych i Ministerstwa Przemysłu resort klimatu zaproponował kompromisową wersję projektu.

Jednak producenci i sprzedawcy paliw stałych nadal sprzeciwiają się zapisom rozporządzenia- wynika z raportu po konsultacji kompromisowej wersji projektu rozporządzenia. Nowe daty graniczne w kompromisowym projekcie to: 30 czerwca 2027 r. na stosowanie wymagań jakościowych dla paliw stałych otrzymywanych w procesie przeróbki termicznej węgla brunatnego; 30 czerwca 2029 r. na stosowania wymagań jakościowych dla węgla miał oraz 30 czerwca 2031 r. na stosowanie wymagań jakościowych dla paliw węgiel kostka, węgiel orzech, węgiel groszek.

Szukasz ważnych i wiarygodnych informacji? Zaprenumeruj Dziennik Gazetę Prawną