Prognozowany znaczny wzrost dochodów Narodowego Funduszu Zdrowia w 2025 roku ma być pokryty między innymi ze środków pochodzących od obywateli, w szczególności od seniorów. Mimo braku oficjalnych planów podwyżki składki zdrowotnej emeryci obawiają się negatywnych konsekwencji tych zmian dla ich budżetów domowych.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Choć rząd nie wprowadza bezpośredniej podwyżki składki zdrowotnej, jej skutki mogą być odczuwalne w portfelach seniorów. Zmiany przepisów mogą spowodować istotne zmniejszenie realnych dochodów osób starszych.
Jak jest obecnie?
Obecnie emeryci odprowadzają 9 proc. swojej emerytury jako składkę zdrowotną. To oznacza, że osoba pobierająca 2000 zł brutto miesięcznie płaci około 180 zł składki zdrowotnej. Choć wcześniej część tej składki można było odliczyć od podatku, to po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład emeryci utracili tę możliwość, co zwiększa ich obciążenia finansowe.
Jak będzie po zmianach? Wyższa składka zdrowotna dla seniorów
Proponowana waloryzacja emerytur w marcu 2025 roku przyniesie nieoczekiwane konsekwencje. Wraz ze wzrostem świadczenia, zwiększy się również składka zdrowotna seniorów. W efekcie realna podwyżka emerytury będzie niższa, niż planowano.
Zgodnie z doniesieniami "DGP", emeryt pobierający świadczenie w wysokości 2500 złotych brutto może spodziewać się wzrostu rocznej składki zdrowotnej o 213 złotych. Należy podkreślić, że obowiązek uiszczania tej składki dotyczy również dodatkowych świadczeń emerytalnych, takich jak trzynasta i czternasta emerytura.
Kolejne obciążenia finansowe dla seniorów
Sytuacja seniorów dodatkowo się komplikuje. Składki zdrowotne będą pobierane również z dodatkowych świadczeń, takich jak "trzynastka" i "czternastka". To oznacza, że obciążenia finansowe emerytów znacząco wzrosną. W efekcie seniorzy mogą stracić nawet kilkaset złotych rocznie, co dla wielu jest poważnym wydatkiem. W obliczu rosnącej inflacji i wzrostu cen dóbr pierwszej potrzeby, sytuacja finansowa seniorów, już i tak obciążona, ulega dalszemu pogorszeniu.
Wyższą składkę zapłacą nie tylko seniorzy
Nie tylko emeryci odczują wzrost obciążeń. NFZ szacuje, że aż 3,6 miliona Polaków będzie musiało płacić wyższe składki zdrowotne. Powodem jest m.in. podwyżka płacy minimalnej. Ponadto proponowana przez Lewicę zmiana składki na podatek zdrowotny może jeszcze bardziej zwiększyć obciążenia finansowe Polaków.
Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium