Poczta Polska, jako instytucja odpowiedzialna za pobieranie opłat za abonament RTV, szczegółowo określa przypadki, w których zwolnienie jest możliwe. W trakcie wizyty kontrolnej upoważnieni pracownicy Poczty Polskiej mają obowiązek okazać stosowną legitymację służbową. Poczta Polska informuje, że częstszym przedmiotem kontroli są podmioty gospodarcze. Za zaległości w opłacie abonamentowej RTV grozi obecnie administracyjna kara pieniężna w maksymalnej wysokości 819 złotych.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Czym jest abonament RTV? Jaka kwota w 2024 roku?

Abonament RTV to opłata, którą w Polsce muszą uiszczać osoby fizyczne posiadające odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Pieniądze zebrane z tego tytułu są przeznaczone na finansowanie publicznej telewizji i radia. Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej dotyczy każdej osoby fizycznej posiadającej w swoim gospodarstwie domowym co najmniej jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny. Nie ma znaczenia, czy urządzenie jest nowe, czy używane, czy jest włączone, czy wyłączone. W 2024 roku wysokość opłaty abonamentowej RTV wynosi: 8,70 zł miesięcznie za radioodbiornik oraz 27,30 zł miesięcznie za odbiornik telewizyjny lub za posiadanie obu tych urządzeń.

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Ustawa o opłatach abonamentowych przewiduje zwolnienia dla licznej grupy osób, w tym emerytów, których świadczenie emerytalne nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia. Uprawnienie do zwolnienia z opłat abonamentowych RTV uzależnione jest przede wszystkim od wieku, jednak brane są pod uwagę również takie czynniki jak stan zdrowia czy sytuacja zawodowa.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zwolnienie z opłaty abonamentowej przysługuje między innymi osobom, które ukończyły 75. rok życia, osobom niepełnosprawnym zaliczonym do I grupy inwalidzkiej oraz bezrobotnym. Prawo do zwolnienia mają także emeryci powyżej 60. roku życia, których świadczenie emerytalne nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia. Osoby spełniające którekolwiek z wymienionych warunków zobowiązane są złożyć w urzędzie pocztowym odpowiednie oświadczenie, potwierdzone wymaganymi dokumentami.

Reklama

Zwolnienie z płacenia abonamentu RTV

Poczta Polska informuje, że najłatwiej jest uzyskać zwolnienie z opłaty abonamentowej osobom, które ukończyły 75 lat. Wystarczy zgłosić się do placówki pocztowej z odpowiednim dokumentem potwierdzającym wiek. Osoby bezrobotne zobowiązane są przedstawić zaświadczenie o zarejestrowaniu jako bezrobotny, wydane przez powiatowy urząd pracy. Natomiast emeryci, których świadczenie emerytalne nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, powinni dołączyć do wniosku dokument potwierdzający wysokość emerytury, wystawiony przez właściwą instytucję emerytalną (ZUS, KRUS).

Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium