Kredyt na 30 lat spłacony w 1,5 roku

Sprawa dotyczyła klientki banku w Polsce, która zaciągnęła kredyt hipoteczny na okres 30 lat. Przy podpisywaniu umowy zapłaciła prowizję, która była uwzględniona w całkowitym koszcie kredytu. Jednak po półtora roku zdecydowała się na wcześniejszą spłatę całego kredytu i zażądała zwrotu części prowizji za pozostały okres kredytowania, wynoszący jeszcze 341 miesięcy. Bank odmówił jej zwrotu, co skłoniło ją do złożenia pozwu.

Pytanie sądu krajowego do TSUE

Reklama

Sąd rozpatrujący sprawę miał wątpliwości, czy w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego, bank ma obowiązek zwrócić część prowizji. W związku z tym zwrócił się do TSUE o wyjaśnienie kwestii, czy prowizja za udzielenie kredytu powinna być zwracana w takiej sytuacji.

TSUE: Bank powinien jasno informować konsumenta

W swoim wyroku TSUE podkreślił, że banki mają obowiązek przed zawarciem umowy kredytowej informować konsumentów o podziale opłat, w tym prowizji. Trybunał zauważył, że w tej sprawie bank nie dostarczył konsumentce takich informacji. W związku z tym, zdaniem TSUE, prowizja za udzielenie kredytu powinna zostać objęta prawem konsumenta do obniżenia całkowitych kosztów kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty.

Ochrona konsumenta przed brakiem informacji

TSUE wskazał, że konsumenci nie mogą być karani za brak informacji, które powinny zostać im dostarczone przez kredytodawcę. Trybunał uznał, że jeśli bank nie poinformuje kredytobiorcy o zasadach naliczania prowizji, sąd krajowy powinien przyznać konsumentowi prawo do częściowego zwrotu prowizji za niewykorzystany okres kredytowania.