Zgodnie z informacją Katarzyny Krupickiej, regionalnej rzeczniczki prasowej ZUS w województwie podlaskim, ubezpieczeni rodzice mają możliwość uzyskania zasiłku opiekuńczego, jeśli muszą osobiście opiekować się zdrowym dzieckiem do 8. roku życia w związku z nieprzewidzianym zamknięciem placówki, takiej jak żłobek, klub dziecięcy, przedszkole czy szkoła. Warunkiem koniecznym jest otrzymanie informacji o zamknięciu placówki mniej niż 7 dni przed planowanym terminem.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Ubezpieczony ma prawo sprawować opiekę nie tylko nad własnym dzieckiem, ale również nad dzieckiem małżonka, dzieckiem przysposobionym oraz dzieckiem przyjętym na wychowanie w ramach rodziny zastępczej niezawodowej.

Kiedy można otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Reklama

Zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli konieczna jest osobista opieka nad dzieckiem do 8. roku życia w przypadku wystąpienia następujących sytuacji:

  • Nieplanowane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do której dziecko uczęszcza (zawiadomienie o zamknięciu nastąpiło krócej niż 7 dni wcześniej).
  • Konieczność izolacji dziecka ze względu na podejrzenie choroby zakaźnej.
  • Choroba niani lub dziennego opiekuna.
  • Poród lub choroba małżonka, lub rodzica dziecka, którzy na co dzień opiekują się dzieckiem.
  • Pobyt w szpitalu lub innej placówce leczniczej małżonka, lub rodzica dziecka.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku dziecka do 18. roku życia posiadającego orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności z koniecznością stałej opieki, jeżeli zaistniała konieczność osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w związku z:

  • porodem lub chorobą małżonka, lub rodzica dziecka, którzy dotychczas sprawowali nad nim opiekę,
  • pobytem małżonka lub rodzica dziecka w szpitalu, lub innej placówce leczniczej.

Co trzeba zrobić, aby skorzystać z zasiłku opiekuńczego?

Aby uzyskać zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko, konieczne jest spełnienie trzech warunków: podleganie ubezpieczeniu chorobowemu, wiek dziecka poniżej 8 lat oraz nieprzewidziany charakter zamknięcia placówki, o którym rodzic został poinformowany mniej niż tydzień wcześniej. Dodatkowo brak możliwości zapewnienia opieki przez innego członka rodziny zamieszkującego w tym samym gospodarstwie domowym jest kluczowym kryterium.

Osoby wykonujące pracę zdalną, całkowicie niezdolne do pracy, chore, niesprawne fizycznie lub psychicznie z powodu wieku, prowadzące gospodarstwo rolne, pracujące na nocną zmianę, prowadzące działalność pozarolniczą, a także te, które nie są zobowiązane do opieki na podstawie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie są uznawane za członków rodziny mogących zapewnić opiekę nad dzieckiem, zwłaszcza jeśli odmawiają takiej opieki.

Kiedy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje?

Ponadto należy mieć na uwadze, że zasiłek opiekuńczy nie przysługuje za okres, w którym:

  • przysługuje prawo do wynagrodzenia na podstawie odrębnych przepisów,
  • korzysta się z urlopu bezpłatnego lub wychowawczego,
  • jest się tymczasowo aresztowanym lub odbywa się karę pozbawienia wolności,
  • objętym się jest zwolnieniem lekarskim, które zostało wykorzystane niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Dla kogo zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy nad zdrowym dzieckiem przysługuje każdemu ubezpieczonemu, niezależnie od rodzaju ubezpieczenia (obowiązkowego lub dobrowolnego) oraz bez konieczności spełnienia okresu wyczekiwania. Przedsiębiorcy zobowiązani są do uregulowania zaległości wobec ZUS przekraczających 1 proc. minimalnego wynagrodzenia w ciągu 6 miesięcy od powstania prawa do świadczenia, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy.

Jak długo można pobierać zasiłek opiekuńczy?

Niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego w rodzinie oraz liczby dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki, łączny okres pobierania zasiłku opiekuńczego w ciągu roku kalendarzowego nie może przekroczyć 60 dni.

Zasiłek opiekuńczy a wniosek

Warunkiem uzyskania zasiłku opiekuńczy jest złożenie wniosku Z-15A oraz potwierdzenie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do której uczęszcza dziecko.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy stanowi 80 proc. podstawy wymiaru i jest przyznawany od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego.