Celem programu wakacji kredytowych, wprowadzonego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, było złagodzenie obciążeń finansowych polskich rodzin w obliczu dynamicznego wzrostu stóp procentowych. Inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem, zapewniając wielu gospodarstwom domowym niezbędne wsparcie finansowe, które w przeciwnym razie musiałoby być przeznaczone na spłatę zobowiązań hipotecznych.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Wakacje kredytowe - czym są?

Wakacje kredytowe to rządowy program, który pozwala na czasowe zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego. Celem tego rozwiązania jest wsparcie osób, które zmagają się z trudnościami finansowymi, zwłaszcza w obliczu rosnących kosztów życia. W 2024 roku możliwe jest zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego dwukrotnie:

  • W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia: Możesz wybrać dowolne dwa miesiące w tym okresie.
  • W okresie od 1 września do 31 grudnia: Również możesz wybrać dowolne dwa miesiące.
Reklama

Zawieszeniu podlega zarówno część kapitałowa, jak i odsetkowa raty. Należy jednak pamiętać o konieczności opłacania ubezpieczeń związanych z kredytem.

Program wakacji kredytowych nie zostanie przedłużony na 2025 rok

Program wakacji kredytowych, wprowadzony w 2022 roku, dobiega końca z końcem 2024 roku. Początkowo umożliwiał on nawet 8 miesięcy zawieszenia spłaty rat kredytu, a w kolejnych latach warunki uległy zmianie. Ostatnia nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, została uchwalona przez Sejm 12 kwietnia tego roku. Ministerstwo Finansów jednak nie planuje przedłużać tego rozwiązania.

Podczas posiedzenia senackiej komisji finansów, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Jurand Drop, potwierdził, że program wakacji kredytowych nie zostanie przedłużony na 2025 rok. Według resortu finansów, wsparcie dla kredytobiorców będzie realizowane za pośrednictwem Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Ministerstwo Finansów poinformowało także o znaczących zmianach w zasadach korzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, wynikających z nowej ustawy. Dzięki liberalizacji przepisów pomoc ta stanie się dostępna dla większej grupy osób, w tym posiadaczy kredytów walutowych.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych 2024?

Wakacje kredytowe są dostępne teraz dla osób, które mają naprawdę wysokie raty w stosunku do swoich zarobków (ponad 30 proc. miesięcznych dochodów) lub dla tych, którzy mają co najmniej troje dzieci. Warunkiem jest też, żeby wartość całego kredytu nie przekraczała 1,2 miliona złotych. Dzięki wakacjom można na jakiś czas wstrzymać spłatę kredytu.

Jak wynika z najnowszych danych BIK, aż 179 tysięcy osób skorzystało z możliwości zawieszenia spłaty kredytu mieszkaniowego. To oznacza, że ponad 107 tysięcy kredytów zostało objętych wakacjami kredytowymi, co przełożyło się na kwotę ponad 31 miliardów złotych.