Rada Polskich Przedsiębiorców, Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu oraz Związek Banków Polskich wystosowały wspólny apel do Ministra Sprawiedliwości, podkreślając destrukcyjny wpływ wirtualnej agresji na społeczeństwo i gospodarkę.
"Wirtualna agresja napędzana poczuciem bezkarności i braku odpowiedzialności za słowa niejednokrotnie przekształca się w rzeczywiste ataki na osoby będące obiektami hejtu." – czytamy w apelu.
Nowa inicjatywa. Prawo "do bycia zapomnianym" dla mediów
W odpowiedzi na rosnące zagrożenie dezinformacją, przedsiębiorca Robert Szustkowski zainicjował akcję społeczną, w ramach której wzywa do rozszerzenia prawa "do bycia zapomnianym" na media.
"Dziś, w erze mediów społecznościowych i Internetu, mamy do czynienia z rewolucją dezinformacji." – pisze Szustkowski w liście do Komisji Europejskiej.
Inicjatywa ma na celu umożliwienie obywatelom skuteczniejszej ochrony swoich danych osobowych i przeciwdziałania rozpowszechnianiu fałszywych informacji.
Apel do Ministra Sprawiedliwości
Szustkowski skierował również list do Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara, apelując o rozważenie wprowadzenia nowych narzędzi legislacyjnych, które ułatwią obywatelom ochronę przed dezinformacją i nadużyciami w mediach.
Proponowane rozwiązania obejmują m.in.:
- Rozszerzenie prawa "do bycia zapomnianym" na media jako administratorów danych.
- Wprowadzenie obowiązku dokładnego sprawdzania informacji przez media przed publikacją.
- Stworzenie prostych procedur zgłaszania naruszeń danych przez obywateli.
Dezinformacja – wyzwanie współczesnego świata
Dezinformacja stanowi jedno z największych zagrożeń dla demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Fałszywe informacje mogą wpływać na wybory, podważać zaufanie do instytucji i prowadzić do polaryzacji społecznej.
Dlatego tak ważne jest podjęcie zdecydowanych działań na rzecz walki z dezinformacją i mową nienawiści, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.