Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które osiągnęły wiek 100 lat. Jest to dożywotnia premia wypłacana co miesiąc w wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin. Kwota bazowa zmienia się corocznie wraz z waloryzacją i obowiązuje od 1 marca danego roku do końca lutego następnego roku. Dlatego dla osób kończących 100 lat w różnych latach, wysokość świadczenia honorowego będzie różna, zależna od obowiązującej w danym roku kwoty bazowej.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Wysokość świadczenia honorowego

Raz przyznany specjalny dodatek za wiek jest wypłacany dożywotnio w niezmienionej wysokości, równolegle z podstawowym świadczeniem, takim jak emerytura lub renta. Dla osób, które osiągną 100 lat w okresie od 1 marca tego roku do końca lutego przyszłego roku, świadczenie honorowe wynosi 6 246,13 zł brutto. Do końca lutego 2024 roku była to kwota 5540,25 zł brutto.

Wniosek o świadczenie honorowe dla 100-latków

Reklama

Osoby pobierające emeryturę lub rentę z ZUS-u nie muszą składać wniosku, aby otrzymać dodatkową gratyfikację za wiek. Zakład załatwia formalności samodzielnie i przyznaje dodatkową kwotę automatycznie. Inaczej jest w przypadku stulatków, którzy nie otrzymują świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS-u ani z innego organu emerytalnego. Oni z kolei muszą złożyć wniosek w ZUS-ie i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia, aby otrzymać świadczenie honorowe. ZUS nie jest jedyną instytucją wypłacającą świadczenie honorowe dla stulatków. Specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca także KRUS oraz resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.

Ile osób pobiera świadczenie honorowe?

Jak informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, w województwie podlaskim 83 osoby otrzymują świadczenie honorowe z ZUS-u. Najstarsza seniorka z tego regionu, która pobiera świadczenie honorowe z Zakładu, ma obecnie 113 lat i mieszka w powiecie sejneńskim, natomiast najstarszy mężczyzna, który w grudniu skończy 103 lata, mieszka w Hajnówce.

W województwie kujawsko-pomorskim 220 osób otrzymuje gratyfikację za wiek z ZUS-u. Bydgoski oddział ZUS-u wypłaca 112 takich świadczeń, a toruński oddział ZUS-u – 108. Najstarsza osoba w województwie, która otrzymuje honorowe świadczenie z ZUS-u, to 109-letnia seniorka z Torunia. W rejonie obsługiwanym przez bydgoski oddział ZUS-u najstarsza osoba pobierająca to świadczenie ma 104 lata i mieszka w Kruszwicy.