Czym jest abonament RTV?

Abonament RTV to opłata za posiadanie radia lub telewizora zdolnych odbierać media publiczne (TVP, Polskie Radio). Aby płacić abonament, należy zarejestrować odbiorniki na poczcie, a następnie wnosić opłatę do 25. dnia każdego miesiąca. Aktualnie abonament RTV wynosi 27,30 zł miesięcznie za telewizor (lub radio i telewizor) oraz 8,70 zł miesięcznie za samo radio.

Mimo to wiele osób unika płacenia abonamentu RTV, nie rejestrując swoich odbiorników. Kontrolerzy z Poczty Polskiej mogą to sprawdzić, jednak częściej kontrolują firmy niż prywatne domy. W celu zwiększenia ściągalności opłat na media publiczne, planowane jest zastąpienie abonamentu nową daniną.

Reklama

Opłata audiowizualna zamiast abonamentu RTV

Opłata audiowizualna miałaby wynosić 108 zł rocznie i na pierwszy rzut oka wydawałaby się niższa od abonamentu RTV, który przy opłacaniu za telewizor wynosi 327,60 zł rocznie. Jednak abonament RTV płacimy tylko za jedno urządzenie, podczas gdy opłata audiowizualna byłaby naliczana od każdego domownika w wieku od 26 do 75 lat.

Reklama

W przypadku czteroosobowego gospodarstwa domowego, gdzie z rodzicami mieszkają dwoje dorosłych dzieci, roczna opłata wyniosłaby 432 zł. To o ponad 100 zł więcej niż opłata za abonament RTV od jednego odbiornika. Podczas gdy uniknięcie płacenia abonamentu RTV jest stosunkowo łatwe, opłata audiowizualna ma być obowiązkowa. Planuje się jej pobieranie w ramach corocznego rozliczania PIT.

Od kiedy opłata audiowizualna?

W marcu pojawiły się informacje, że parlamentarzyści mieli zająć się opłatą audiowizualną w kwietniu. Jednak temat niespodziewanie ucichł. Zamiast tego, w maju dowiedzieliśmy się o stawkach abonamentu RTV na 2025 rok. Zgodnie z decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, stawki w przyszłym roku pozostaną na niezmienionym poziomie.