Zmiany w dwóch rozporządzeniach regulujących WPR zostały zaproponowane przez Komisję Europejską w połowie marca na fali protestów rolników w wielu krajach europejskich przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi.

Reklama

UE wycofa część wymogów dla rolników

Chodzi o pakiet legislacyjny, który ma doprowadzić do osiągnięcia przez Wspólnotę neutralności klimatycznej w 2050 r. poprzez redukcję emisji w wielu sektorach, w tym w rolnictwie.

Zgodnie z zatwierdzonym w poniedziałek prawem rolnicy zostaną zwolnieni z obowiązku przeznaczania minimalnej części swoich gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne, takie jak grunty ugorowane.

Kiedy zmiany?

Małe gospodarstwa o powierzchni poniżej 10 hektarów będą zwolnione z kontroli i kar za nieprzestrzeganie zasad WPR.

Parlament Europejski zatwierdził zmiany 24 kwietnia na ostatnim posiedzeniu w tej kadencji, poniedziałkowa decyzja Rady UE kończy więc proces legislacyjny. Zmiany wejdą w życie następnego dnia po opublikowaniu ich w Dzienniku Urzędowym UE, tj. do końca maja.

Zielony Ład - czym jest?

Europejski Zielony Ład to strategia Unii Europejskiej, która ma na celu przekształcenie gospodarki w Europie. Plan zakłada osiągnięcie zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku. To oznacza, że Europa stanie się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. Komisja Europejska przyjęła pakiet wniosków ustawodawczych, które mają dostosować unijną politykę klimatyczną, energetyczną, transportową i podatkową.