"Ambasadorowie państw członkowskich przy UE co do zasady zgodzili się na środki dotyczące nadzwyczajnych dochodów pochodzących z zamrożonych aktywów Rosji. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie odbudowy Ukrainy i obrony w kontekście rosyjskiej agresji" - podała belgijska prezydencja przy UE na platformie "X".

Reklama

Porozumienie będzie musiało zostać jeszcze formalnie przyjęte przez Radę (państwa członkowskie) na poziomie ministrów.

Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku kraje zachodnie zamroziły prawie połowę rezerw walutowych Moskwy – około 300 miliardów euro. Około 200 miliardów euro znajduje się w Unii Europejskiej, głównie w Euroclear - międzynarodowej instytucji finansowej, która zapewnia bezpieczeństwo aktywów bankom, giełdom i inwestorom.

Euroclear ma siedzibę w Brukseli i specjalizuje się w obsłudze transakcji na rynkach kapitałowych.

Reklama

W lutym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w europarlamencie, że UE powinna rozważyć wykorzystanie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na zakup dostaw wojskowych dla Ukrainy. "Nie może być silniejszego symbolu i lepszego wykorzystania tych pieniędzy niż uczynienie Ukrainy i całej Europy bezpieczniejszym miejscem do życia" - dodała.

W marcu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przedstawił założenia planu, zgodnie z którym UE miałaby przeznaczyć 90 procent dochodów z rosyjskich aktywów zamrożonych w Europie na zakup broni dla Ukrainy. Zdaniem Hiszpana podjęcie takiej decyzji, co należy do państw członkowskich, może oznaczać przekazanie około 3 mld euro rocznie na rzecz Ukrainy.