Putin rozmawiał w środę z Andriejem Biełousowem - ministrem obrony, Siergiejem Szojgu - sekretarzem Rady Bezpieczeństwa i najwyższej rangi generałami. Podczas spotkania miał powiedzieć, że "rosyjskie siły każdego dnia poprawiają swoje pozycje na Ukrainie we wszystkich kierunkach i ich postęp przebiega zgodnie z planem" zatwierdzonym przez Sztab Generalny.

Reklama

Im skuteczniej pracujecie na linii frontu, tym większe mamy szanse na pokojowe rozwiązanie tej kwestii - powiedział Putin, kierując swe słowa do generałów. - To jest to, do czego zawsze dążyliśmy, i zawsze o tym mówiłem – podkreślił.

Putin poinformował, że minowanie Biełousowa na stanowisko ministra ma związek ze zwiększeniem wydatków na obronę i bezpieczeństwo do 8,7 proc. produktu krajowego brutto lub więcej. - Z pewnością nie jest to 13 proc., jak miało to miejsce w Związku Radzieckim, ale nadal jest to solidna kwota. To duży zasób i musimy go wykorzystywać bardzo ostrożnie i efektywnie – stwierdził przywódca Rosji. - Relacja "armaty" do "masła" powinna być organicznie zintegrowana z ogólną strategią rozwoju państwa rosyjskiego" – dodał.

Rosyjski przywódca zapowiedział, że nie będzie żadnych zmian w sztabie generalnym armii. W spotkaniu uczestniczył jego szef gen. Walerij Gierasimow.

Wzrost wydatków Rosji

W ubiegłym roku analitycy z Bloomberga przewidywali wzrost wydatków Rosji na obronę w 2024 r. do 6 proc. PKB. W 2021 r. wydatki wyniosły 2,9 proc. a w 2023 r. - 3,9 proc.

Eksperci twierdzą, że w 2024 r. Ministerstwo Finansów Rosji przeznaczy na obronność 72,1 mld dolarów, ale jest to kwota szacunkowa, gdyż informacje dotyczące budżetu federalnego nie są jawne.