W Polsce działa obecnie około 9,6 tys. firm z niemieckim właścicielem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i i wielkopolskim.

Coraz więcej niemieckich przedsiębiorstw planuje przenieść się do Polski. Jednym z przykładów jest producent sprzętu AGD – firma Miele, która zamierza to zrobić ponieważ liczy na obniżenie kosztów i mniejszą biurokrację.

Reklama

Niemieckie firmy chwalą polskich pracowników

Na rozwijaniu działalności w Polsce chce się także skupić niemiecka firma Kempf, producent pojazdów rolniczych i budowlanych. Firma ma teraz w Niemczech dwie lokalizacje, ale także dwa zakłady w Kowarach. Jej dyrektor Manuel Kempf narzeka na frustrację z powodu niemieckiej polityki i sytuacji gospodarczej.

Niemieckie przedsiębiorstwa chwalą także polską infrastrukturę, bardzo dobrze wykształconych specjalistów, a nawet ulgi podatkowe – mówi niemieckiemu magazynowi "Focus" menedżerka, która wspiera niemieckie firmy planujące przeprowadzkę do Polski.

W Polsce mają wyższe zyski i pracują wydajniej

Według niej "niemiecka etyka pracy nie spełnia współczesnych wymagań". Dodaje, że polscy specjaliści są znacznie bardziej zmotywowani i wykazują większe zainteresowanie sukcesem firmy. Zwraca także uwagę na to, że inna jest też w Polsce kultura błędów, a pracownik czuje się osobiście odpowiedzialny, gdy coś w firmie idzie nie tak. Jej zdaniem w Polsce bardziej docenia się kobiety na stanowiskach kierowniczych.

Firmy, które się tu przeniosły, często w nowych polskich lokalizacjach firmy mają wyższe zyski i pracują wydajniej. To zachęca kolejne przedsiębiorstwa do zmiany siedziby.