"Zmiana reprezentacji Polski w Banku Światowym była jedną z pierwszych decyzji nowego rządu Donalda Tuska. Do tej pory karty w tej międzynarodowej instytucji finansowej rozdawał prezes NBP Adam Glapiński.
Zastąpi Kurskiego
Z jego wskazania do Waszyngtonu trafił były prezes TVP i polityk Jacek Kurski, który objął stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego w banku. Teraz gubernatorem w waszyngtońskiej instytucji jest Andrzej Domański i to on decyduje, kto będzie walczył o nasze interesy w Banku Światowym" - czytamy w artykule.
Według Business Insidera, w Banku Światowym źle odbierano fakt, że Polska wysłała do Waszyngtonu polityka bez większego doświadczenia i wiedzy na temat potrzeb nie tylko rządu, ale i krajów, których interesy reprezentujemy. Kurski trafił tam w grudniu 2022 r. dzięki prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu.
Teraz szef resortu finansów zdecydował, że postawimy na urzędnika z wieloletnim doświadczeniem w dyplomacji oraz międzynarodowych instytucjach finansowych, wyjaśniono.
Mariusz Krukowski - kim jest?
Nowy przedstawiciel w Banku Światowym to absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim i Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. W latach 2007-2008 pracował w Ministerstwie Finansów w departamencie Unii Europejskiej. Później trafił do stałego przedstawicielstwa Polski przy UE jako radca. Podczas naszej prezydencji unijnej w drugiej połowie 2011 r. przewodniczył Komisji Budżetowej. Później trafił do biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w Brukseli. W sierpniu ubiegłego roku przeniósł się do centrali unijnego banku w Luksemburgu i objął stanowisko głównego doradcy. Do jego obowiązków należało m.in. koordynowanie strategii EBI wobec Rosji i Chin oraz wsparcia pomocy banku dla Ukrainy.