Rishi Sunak, David Cameron i król Karolprzylecieli osobnymi odrzutowcami na konferencję COP28 do Dubaju. Departament bronił tej decyzji usprawiedliwiając się, że młodsi ministrowie i urzędnicy będą latać lotami komercyjnymi, a nie podróżować ze świtą premiera. Rzecznik pana Sunaka powiedział, że rząd “nie jest przeciwny lataniu” i promuje nowe, zrównoważone paliwa.

Reklama

COP28 . "Okropny przykład"

Todd Smith, rzecznik Extinction Rebellion, powiedział, że Rishi Sunak i David Cameron “dają okropny przykład” i “chronią interesy swoich bogatych kolegów”. Aktywista powiedział, że "trzech na czterech Brytyjczyków nie musiałoby zmieniać swoich nawyków lotniczych, aby osiągnąć zerowy poziom emisji netto". To tylko niewielka mniejszość użytkowników prywatnych odrzutowców, osób często podróżujących samolotami i podróżujących pierwszą klasą rujnuje resztę z nas.

Reklama

"Ministrowie powinni mieć zakaz"

Helena Bennett, szefowa ds. polityki klimatycznej w think tanku Green Alliance, powiedziała, że podróżowanie ministrów osobnymi samolotami “nie wygląda dobrze”. Aby zniechęcić do tego i zapłacić za szkody wyrządzone środowisku, powinniśmy nałożyć nowy podatek od paliwa zużywanego przez prywatne odrzutowce. Posłanka Partii Zielonych Caroline Lucas powiedziała, że “nadmierne prywatne loty niszczące klimat są równoznaczne z pompowaniem spalin odrzutowców w twarz tych, którzy znajdują się na pierwszej linii tego kryzysu”. Ed Matthew z grupy kampanijnej E3G powiedział, że ministrowie powinni mieć zakaz podróżowania prywatnymi odrzutowcami. Nie chodzi tylko o ograniczenie emisji. Chodzi o dawanie dobrego przykładu.

Departament premiera podkreślił, że samolot pana Sunaka wykorzystuje 30 procent zrównoważonego paliwa lotniczego tak jak podczas lotu króla Karola do Dubaju.