Jak przekazało niedawno w obszernej analizie ICIJ, Rosjanie, objęci od 2014 roku zachodnimi sankcjami w związku z popieraniem agresji przeciwko Ukrainie, są właścicielami albo kontrolują prawie 800 firm i funduszy, potajemnie zarejestrowanych m.in. na Cyprze, w Liechtensteinie, na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych i w Hongkongu.

Reklama

Śledztwo dziennikarzy

Według ICIJ cypryjskie firmy świadczyły usługi finansowe na rzecz 25 obywateli rosyjskich, na których nałożono sankcje po rozpoczęciu w 2014 roku przez Kreml agresji przeciwko Ukrainie, a także na rzecz kolejnych 71 Rosjan, objętych sankcjami po rosyjskiej napaści w 2022 roku. Dla przykładu, cypryjski oddział jednej z międzynarodowej firm pomógł rosyjskiemu miliarderowi przetransferować akcje o wartości 1,4 mld dolarów, umożliwiając mu w ten sposób ominięcie sankcji Unii Europejskiej.

Konsorcjum powiadomiło też, powołując się na Centrum Badań nad Demokracją w Sofii, że - według stanu na rok 2020 - rosyjscy biznesmeni "zainwestowali" na Cyprze ponad 200 mld dolarów, co stanowiło wówczas ponad połowę wszystkich rosyjskich inwestycji w Europie.

Sankcje wobec Rosji

Unia Europejska i Polska nałożyły kilka sankcji na Rosję w odpowiedzi na trwający konflikt na Ukrainie. Sankcje obejmują ograniczenia w handlu, finansach i podróżach, a także zamrożenie aktywów i zakazy wizowe dla osób i podmiotów zaangażowanych w konflikt.