Minister finansów

Na ministra finansów byli też przymierzani: Mateusz Szczurek, Marek Rozkrut, Ludwik Kotecki i Paweł Wojciechowski.

O Szczurku pisały miedzy innymi Business Insider Polska i Fakt. Szczurek był już ministrem finansów w latach 2013-2015. To zarazem były główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Jest ekonomistą i doktorem nauk ekonomicznych.

Reklama

Money.pl pisał o Marku Rozkrucie i Ludwiku Koteckim. Rozkrut to główny ekonomista EY na UE i region CESA. Kotecki to z kolei członek Rady Polityki Pieniężnej obecnej kadencji.

"Fakt" obok Szczurka jako kandydata na ministra finansów wymieniał też Pawła Wojciechowskiego, który pełnił już to stanowisko w przeszłości, przez kilka tygodni w 2006 r.

Nadzór nad funduszami unijnymi

Ofertę powrotu otrzymała była minister rozwoju regionalnego, a potem wicepremier i minister infrastruktury Elżbieta Bieńkowska. To jedna z najbardziej zaufanych współpracowniczek Tuska. Małaby się zająć nadzorem nad funduszami unijnymi.

MSZ

W środowej rozmowie w Radiu ZET, Grzegorz Schetyna jako przyszłego szefa MSZ wymienił Radka Sikorskiego. - Radek Sikorski ma największe doświadczenie, ze wszystkich polskich polityków, jeśli chodzi o pracę w MSZ. Bardzo ważny, kluczowy resort do prowadzenia podmiotowej polityki – powiedział były szef polskiej dyplomacji.

Wcześniej, w kontekście tego resortu wymieniano też, jak niespodziankę, Barbarę Nowacką, liderkę Inicjatywy Polskiej

Minister aktywów państwowych

Reklama

Kto zastąpi Jacka Sasina? Człowiek ze starej ekipy PO, czyli były szef MSWiA Bartłomiej Sienkiewicz. Przez kilkanaście lat był funkcjonariuszem UOP, później w latach 2013–2014 ministrem spraw wewnętrznych i koordynatorem służb specjalnych.

Minister obrony

Ja uważam, że jeśli chodzi o Kosiniaka-Kamysza, on ma pełne kwalifikacje do tego, żeby także być ministrem obrony narodowej. Po pierwsze, ma już duże doświadczenie, jeśli chodzi o zarządzanie, być przecież ministrem całą kadencję - mówił Marek Sawicki w PR24.

Jako kandydat na to stanowisko wymieniany jest też Adam Szłapka, lider Nowoczesnej, który w wyborach uzyskał trzeci najlepszy wynik (po Donaldzie Tusku i Jarosławie Kaczyńskim).

Minister gospodarki

Władysław Kosiniak-Kamysz będzie miał z czego wybierać, ponieważ typowany jest też na wicepremiera i ministra gospodarki.

Minister rolnictwa

Według "Faktu" o ministerstwo rolnictwa z pewnością toczyły się niemałe boje, bo sprawy rolników były jednym z ważniejszych tematów kampanii. Według przecieków teka ma trafić albo do kogoś z PSL, albo do świeżo upieczonego posła KO Michała Kołodziejczaka, który szefuje też Agrounii.

Minister edukacji

Stery resortu edukacji ma przejąć Krystyna Szumilas i to nie po raz pierwszy (MEN kierowała w latach 2011-2013). W latach 1975-1991 pracowała jako nauczycielka.

Szefowa Kancelarii Premiera

Jako potencjalna szefowa Kancelarii Premiera na giełdzie nazwisk wysuwana jest Monika Wielichowska z PO, szefowa kampanii Donalda Tuska.

Doradcy Tuska

Business Insider Polska pisze też, o doradcach nowego premiera. Szerzej nieznanym doradcą Tuska był od bardzo wielu lat Piotr Serafin, uważany w Platformie za jednego z najlepszych ekspertów od spraw europejskich. W nowym gabinecie Serafin ma być "pełnym" ministrem.

"Człowiekiem cienia" przy premierze był też zawsze PR-owiec Igor Ostachowicz. I jest duża szansa na to, że pozostanie on szarą eminencją w otoczeniu Tuska. Choć konkurencją dla niego może być Wioletta Paprocka-Ślusarska, szefowa udanej kampanii wyborczej KO. Niemal na pewno funkcję doradcy i prawej ręki Tuska zachowa również Paweł Graś, który jest przy polityku od wielu lat.

Ekologiczny głos

"Ekologicznym" głosem Tuska może być więc przewodnicząca tej partii Urszula Zielińska. Według Business Insider Polska, nie brak głosów, że może nawet liczyć na ministerialną tekę.