Spadek cen mieszkań w Unii Europejskiej

Liderem w spadku cen mieszkań na terenie Unii Europejskiej są Niemcy. Jak podaje portal Bankier, w drugim kwartale 2023 roku spadły średnie ceny mieszkań w krajach unijnych. Takie dane opublikował Eurostat, czyli Urząd Statystyczny Unii Europejskiej. W całej Unii ceny mieszkań obniżyły się średnio o 1,1 proc. w II kwartale 2023 względem drugiego kwartału ubiegłego roku. Takiej obniżki nie było od 10 lat.

Najbardziej staniały mieszkania w Niemczech. Tam cena 1 metra kwadratowego w drugim kwartale 2023 roku spadła średnio o 9,9 proc. Spadki cen mieszkań odnotowano również w innych krajach, takich jak: Dania (tam spadek wyniósł 7,6 proc.), Szwecja (6,8 proc.), Luksemburg (6,4 proc.), Finlandia (5,6 proc.), Holandia (4,3 proc.), Czechy (2,9 proc.) oraz Słowacja (1,9 proc.).

Reklama

W wybranych państwach wyraźnie spadły ceny mieszkań z rynku wtórnego. W Niemczech staniały one o 10,7 proc., w Luksemburgu o 9,5 proc., natomiast w Szwecji o 8,9 proc. W niektórych państwach UE zaobserwowano tendencję spadku cen nawet, jeśli wystąpił wzrost cen mieszkań nowych, z rynku pierwotnego. Było to spowodowane znacznym spadkiem cen za 1m2 nieruchomości z rynku wtórnego, który był na tyle duży, że średnie dla całego kraju były korzystne dla kupujących.

Reklama

Wzrost cen mieszkań w Polsce

Niestety w naszym kraju ceny mieszkań nadal rosną. Według średnich cen transakcyjnych mieszkań dla drugiego kwartału 2023 roku Polska jest w czołówce państw Unii Europejskiej, w których ceny mieszkań wzrosły najbardziej. Średni wzrost dla naszego kraju wyniósł 7 proc. Większy niż w Polsce został zanotowany wzrost cen mieszkań w: Słowenii (wzrost cen o 7,4 proc.), w Portugalii (o 8,7 proc.), na Litwie (o 9,4 proc.), w Bułgarii (10,7 proc.) oraz Chorwacji – w tym ostatnim ceny mieszkań wzrosły aż o 13,7 proc.

Jeżeli chodzi o rynek wtórny polskich mieszkań, to ich stawki rosły nieco wolnej. Jednak nadal za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego musieliśmy zapłacić drożej - o 4,1 proc. więcej niż w drugim kwartale 2022 roku. Natomiast za nowe mieszkanie (z rynku pierwotnego) w Polsce według danych Eurostatu w drugim kwartale zapłaciliśmy o 10,4 proc. więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.

Czy ceny mieszkań w Polsce zaczną spadać? Obecnie niestety jesteśmy szóstym krajem pod względem największych wzrostów cen za II kwartał 2023 względem II kwartału 2022. To duży wzrost jak na zaledwie jeden rok.