Większą emeryturę mogą otrzymać Polki, które urodziły się między marcem a czerwcem 1956 r. i pobierały okresowe świadczenia kapitałowe. To efekt obniżenia wieku emerytalnego w 2017 r. i zmian w OFE.

Aby otrzymać wyższe świadczenie emerytalne trzeba złożyć odpowiedni wniosek o przeliczenie emerytury do ZUS.

Okresowa emerytura kapitałowa. Co to takiego?

Reklama

Okresowa emerytura kapitałowa z zasady przysługuje Polkom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r. i spełniają kilka warunków, takich jak:

Reklama
  • przynależność do otwartego funduszu emerytalnego (OFE)
  • ukończone 60 lat (powszechny wiek emerytalny dla kobiet)
  • prawo do emerytury na nowych zasadach
  • na subkoncie ZUS musi znajdować się suma środków równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego.

Okresowa emerytura kapitałowa. Do kiedy przysługuje? W jaki sposób ZUS ustala jej wysokość?

Prawo do okresowej emerytury kapitałowej przysługuje do dnia poprzedzającego dzień, w którym osiągnie się 65 lat, chyba że prawo to wygaśnie wcześniej. Jeśli prawo to wygaśnie wcześniej, to w dniu, w którym ukończy się 65 lat, ZUS z urzędu ponownie ustali wysokość świadczenia. Okresowa emerytura kapitałowa to wynik podzielenia środków zapisanych na subkoncie w ZUS przez średnie dalsze trwanie życia osoby w wieku danego emeryta.

Prawo do okresowej emerytury kapitałowej wygasa:

  • w przypadku śmierci
  • w przypadku wyczerpania się środków zapisanych na subkoncie.

Okresowa emerytura kapitałowa. Kiedy nie przysługuje?

W tej kwestii specjalny komunikat wystosował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Eksperci wyjaśnili, że szczególne znaczenie ma tutaj suma środków na koncie ZUS.

"Jednym z warunków, które musisz spełnić, aby otrzymać okresową emeryturę kapitałową, jest odpowiednia suma środków na Twoim subkoncie w ZUS, która powinna być równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego. Oznacza to, że jeżeli ta kwota jest niższa, to nie przysługuje Ci okresowa emerytura kapitałowa. Od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego wynosi 5887,80 zł (20 x 294,39 zł)" – tłumaczą urzędnicy ZUS.

I dodają, że jeśli na koncie znajdzie się za mało środków i z tego powodu nie zostanie przyznana okresowa emerytura kapitałowa, środki będą doliczone do podstawy, od której obliczają emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Okresowa emerytura kapitałowa. Co, jeśli dalej pracujesz?

Jeśli kobieta będzie zatrudniona bezpośrednio przed dniem, w którym nabyła prawo do emerytury, to ZUS zawiesi jej wypłatę. Ponownie obliczy wysokość świadczenia i wypłaci je, gdy zostanie złożony wniosek o podjęcie wypłaty emerytury oraz dokument, który potwierdzi rozwiązanie stosunku pracy.