Otrzymałeś darowiznę od najbliższych członków rodziny? Sprawdź, czy pieniądze od rodziców i dziadków podlegają opodatkowaniu oraz czy istnieją limity mające wpływ na tę kwestię. Warto poznać przepisy, a w razie pytań skonsultować się z ekspertem podatkowym, aby uniknąć nieporozumień z fiskusem.
Darowizna w gotówce dla rodziny. O tym musisz wiedzieć
Darowizna w gotówce to przekazanie bliskim pieniędzy bez oczekiwania na wynagrodzenie. W Polsce darowizny podlegają opodatkowaniu na mocy przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Istnieją jednak pewne wyjątki i zwolnienia, które dotyczą np. pieniędzy od rodziców i dziadków. Według polskiego prawa darowizny od najbliższej rodziny są objęte korzystnymi warunkami podatkowymi. Istnieje tzw. kwota zwolniona od podatku, która w praktyce oznacza, że pewna suma darowizny może być przekazana bez konieczności jego płacenia.
Zerowa grupa podatkowa, czyli kto?
Pieniądze przekazane w formie darowizny przez osoby z tzw. zerowej grupy podatkowej są zwolnione z opodatkowania. W tym przypadku mowa o środkach nie tylko od rodziców i dziadków, ale i małżonka, pradziadków, dzieci, wnuków, prawnuków, a także od pasierba, ojczyma, macochy, rodzeństwa, teściów, zięcia czy synowej.
Kwota zwolniona od podatku przy darowiźnie od rodziców i dziadków
Obecnie kwota zwolniona od podatku (od 1 lipca 2023) dla darowizn ze wspomnianej grupy 0, czyli m.in. od rodziców i dziadków, wynosi 36 120 zł. Oznacza to, że jeśli otrzymasz darowiznę w gotówce od najbliższej rodziny, a kwota nie przekroczy wyznaczonego limitu, nie zapłacisz żadnego podatku.
Po przekroczeniu tej kwoty nadal można skorzystać ze zwolnienia. Otrzymanie darowizny wymaga jednak jej zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego na druku SD-Z2.
Darowizna musi być też potwierdzona dowodem przekazania na rachunek nabywcy lub przekazem pocztowym. Trzeba również pamiętać, że przepisy nakazują sumować darowizny od tej samej osoby z pięciu lat. Jeśli od kilku osób z najbliższej rodziny dostaniesz niewielkie kwoty, nie musisz informować o tym skarbówki.