Kierunek zmian dokonujących się w kraju częściej pozytywnie oceniali starsi ankietowani (49 proc. powyżej 64 roku życia), gorzej wykształceni (39 proc. badanych z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym) oraz dobrze postrzegający swoje warunki materialne (32 proc.). W grupach społeczno-zawodowych byli to najczęściej emeryci (48 proc.).
Z kolei negatywnie na temat rozwoju sytuacji w kraju częściej niż pozostali wypowiadali się młodsi respondenci (w wieku 18–34 lata, 73–75 proc. w zależności od kategorii wiekowej), mieszkańcy dużych i największych miast (62–63 proc. w zależności od kategorii w miastach liczących co najmniej 100 000 mieszkańców), lepiej wykształceni (67 proc. absolwentów wyższych uczelni), a także pytani z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach, wynoszących 4000 zł i więcej na członka rodziny (70 proc.) oraz źle oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych (67 proc.).
Opinie zależne od poglądów politycznych
Według autorów sondażu opinie w dużej mierze zależne są od poglądów politycznych i orientacji światopoglądowej. Sytuację w kraju lepiej oceniały osoby częściej praktykujące religijnie (71 proc. praktykujących kilka razy w tygodniu), identyfikujące się z prawicą (57 proc.), a w potencjalnych elektoratach partyjnych – zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (70 proc.).
Natomiast niezadowolenie z kierunku zmian w kraju częściej niż inni wyrażali badani niepraktykujący religijnie (75 proc.), utożsamiający się z lewicą (84 proc.), a w potencjalnych elektoratach – wyborcy Koalicji Obywatelskiej (90 proc.).
W kwietniu 47 proc. badanych była niezadowolona z sytuacji politycznej, 17 proc. oceniało ją dobrze, a 28 proc. postrzegało ją przeciętnie. 7 proc. nie miało wyrobionej opinii w tej sprawie - podał CBOS.
Zadowolenie z sytuacji politycznej częściej wyrażali starsi badani (32 proc. w wieku 65 lat i więcej), gorzej wykształceni (25 proc. z wykształceniem podstawowym/ gimnazjalnym) oraz dobrze oceniający własne warunki materialne (20 proc.).
Zadowolone z sytuacji politycznej były również osoby bardziej religijne (56 proc.) oraz o prawicowych poglądach politycznych (40 proc.). Zadowolenie wyrażali również zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości, natomiast wśród popierających ugrupowania opozycyjne dominowało niezadowolenie.
Ocena sytuacji gospodarczej
Z sondażu wynika również, że od poprzedniego pomiaru pogorszyły się oceny sytuacji gospodarczej. W kwietniu zmniejszył się odsetek zadowolonych (o 3 punkty, do 22 proc.), więcej jest zaś niezadowolonych (wzrost również o 3 punkty, do 42 proc.), natomiast udział postrzegających ją jako przeciętną pozostał bez zmian (32 proc.).
Tak jak w przypadku wcześniej analizowanych wskaźników, częściej zadowolenie z sytuacji gospodarczej wyrażali starsi respondenci (35 proc. badanych w wieku 65 lat i więcej), gorzej wykształceni (26 proc. z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym i 29 proc. z zasadniczym zawodowym), dobrze oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych (26 proc.), a w grupach społeczno-zawodowych byli to najczęściej emeryci (35 proc.).
Częściej pozytywnie kondycję gospodarki postrzegały osoby bardziej religijne (61 proc. zadowolonych wśród praktykujących kilka razy w tygodniu), identyfikujące się z prawicą (44 proc.), a w potencjalnych elektoratach partyjnych – zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (56 proc.).
CBOS podało też, że 52 proc. pytanych dobrze postrzega poziom życia swój i swojej rodziny, 40 proc. – przeciętnie, natomiast 8 proc. – źle. Zadowolenie z poziomu życia własnej rodziny oraz z warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego częściej deklarowały osoby o wyższych dochodach oraz respondenci lepiej wykształceni. Ponadto wyższe odsetki zadowolonych z poziomu życia znajdujemy wśród respondentów w wieku 18–24 lata, a z warunków materialnych – wśród pytanych w wieku 18–54 lata, natomiast najniższe odsetki zadowolonych notujemy wśród najstarszych - w wieku 65 lat i więcej.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 11-20 kwietnia 2023 roku na próbie 1081 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.
Autorka: Iwona Żurek