Projekt uchyla rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.
Uchylane rozporządzenie przewiduje zakaz przywożenia z Ukrainy do Polski do 30 czerwca następujących produktów rolnych: zboża, cukru, suszu paszowego, nasion, chmielu, lnu i konopi, owoców i warzyw, produktów z przetworzonych owoców i warzyw, wina, wołowiny i cielęciny, mleka i przetworów mlecznych, wieprzowiny, baraniny i koziny, jaj, mięsa drobiowego, alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego, produktów pszczelich oraz pozostałych produktów.
Możliwy jest natomiast przewóz towarów przez Polskę, na podstawie przepisów unijnych o tranzycie zewnętrznym albo na podstawie konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej, pod warunkiem, że tranzyt przez Polskę zakończy się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu, Szczecinie i Kołobrzegu (od 28 kwietnia br.), lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Planowane rozporządzenie, które ma uchylić dotychczasowe regulacje, ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. W uzasadnieniu projektu napisano - "Proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia tj. 2 maja 2023 r.".
Według informacji na stronie RCL, projekt został skierowany do podpisu Ministra Rozwoju i Technologii.
Rozporządzenie w związku z porozuminiem z KE
Uchylenie zakazu przywozu towarów rolnych z Ukrainy ma związek z porozumieniem pomiędzy Komisją Europejską a pięcioma państwami: Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją. W Ocenie Skutków Regulacji projektu podano, że w wyniku uzgodnień pomiędzy KE a pięcioma państwami UE, Komisja wprowadzi środki obejmujące zakaz niektórych produktów rolnych na poziomie legislacji europejskiej (rozporządzenie).
W piątek wiceszef KE odpowiedzialny za kwestie handlu Valdis Dombrovskis poinformował, że kluczowe elementy porozumienia, uzgodnione również z Ukrainą, to: cofnięcie jednostronnych środków przez Polskę, Słowację, Bułgarię i Węgry; wyjątkowe środki ochronne dla pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika; pakiet wsparcia w wysokości 100 mln euro dla poszkodowanych rolników w 5 państwach członkowskich; monitoring niektórych innych produktów, w tym oleju słonecznikowego; prace nad zapewnieniem eksportu do innych krajów za pośrednictwem korytarzy solidarnościowych.
Jak przekazała wcześniej rzeczniczka Komisji Europejskiej Miriam Garcia Ferrer, decyzja dotycząca wprowadzenia przez Unię Europejską środków zapobiegawczych w sprawie produktów rolnych z Ukrainy wejdzie w życie we wtorek po południu.
Decyzja zostanie przyjęta we wtorek po południu i wejdzie w życie natychmiastowo - powiedziała Garcia Ferrer.
Od 15 kwietnia zamknięto polską granicę dla zbóż i towarów przywożonych z Ukrainy. 21 kwietnia utrzymano zakaz przywozu produktów z Ukrainy jednocześnie umożliwiając ich tranzyt przez terytorium Polski.