Wywiad opublikował roczny raport ze swej działalności. W 2022 r. SUPO wystąpiła z wnioskiem o wyjątkowo dużą – w porównaniu z poprzednimi latami – liczbę deportacji oficerów wywiadu.

Reklama

SUPO i MSZ tradycyjnie nie informują jednak o wydaleniach osób z kraju w związku z działalnością szpiegowską. Ostatni raz miało to miejsce w 2018 r., gdy Finlandia dołączyła do grupy krajów zachodnich, które zdecydowały się deportować rosyjskich dyplomatów w związku z otruciem w Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala oraz jego córki.

Finlandia odsyła Rosjan podejrzewanych o szpiegostwo

"Po cichu jednak Finlandia odsyła Rosjan podejrzewanych o szpiegostwo niemal każdego roku" – komentuje „Helsingin Sanomat”. Według raportu dziennika w ciągu ostatniego roku oficjalna lista rosyjskich dyplomatów zmniejszyła się o 11 nazwisk, do 41 osób. Na obecnej liście pracowników ambasady Rosji nie ma już np. dyplomatów zatrudnionych dotychczas w konsulacie generalnym w Turku czy kontrowersyjnej placówce na autonomicznych Wyspach Alandzkich. Zgłaszana przez Rosję liczba dyplomatów zmniejszyła się znacząco w ostatnich dekadach. Jeszcze w 2005 r. tylko w placówce w Helsinkach zatrudnionych było 60 osób, co odpowiadało łącznej liczbie dyplomatów z USA, Chin i Niemiec.

Reklama

Pozyskiwanie kontaktów dla wywiadu osobistego jest działalnością szczególnie długotrwałą i nie da się tego zastąpić od razu – przyznał szef SUPO Antti Pelttari. Rosja próbuje to rozwiązać – jak zaznaczył – większą niż dotychczas aktywnością na polu cyberszpiegostwa, ale udaje się to połowicznie, ponieważ uzyskuje się tą drogą informacje o innym charakterze. Fińskie przedsiębiorstwa są regularnie celem tego typu rosyjskich ataków – podkreślił.

Według szefa SUPO Finlandia powinna wprowadzić przepisy, na podstawie których świadoma pomoc w pozyskiwaniu informacji przez przedstawicieli zagranicznych służb byłaby karalna. To zadanie dla kolejnego rządu. Chodzi przy tym np. o taką działalność jak wynajmowanie mieszkań. Takie przepisy funkcjonują w wielu krajach, m.in. Danii, Estonii, czy w Niemczech – dodał.

Finlandia jesienią 2022 r. wprowadziła restrykcyjną politykę wizową dla Rosjan, powołując się na szkody w stosunkach międzynarodowych. Wjazdu i przejazdu przez Finlandię odmawia się obywatelom rosyjskim przemieszczającym się wyłącznie w celach turystycznych. Nie są też wydawane nowe wizy turystyczne. W ramach wyjątków fińską granicę mogą przekroczyć Rosjanie mający np. ważne powody rodzinne, zawodowe, związane z edukacją, czy posiadaną nieruchomością.