Władimir Putin ma spotkać się z czołowymi członkami Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców (RSPP) 16 marca - informuje Bloomberg.

Rząd Rosji zwiększa presję na firmy, by płaciły większe podatki, ponieważ coraz ciężej jest mu pokryć rosnące wydatki w związku wojną - podaje Bloomberg.

Reklama

W tym roku Putin zamierza skupić się na ożywieniu wzrostu gospodarczego i zwiększeniu obowiązków, jakie spoczywają na firmach - mówią w rozmowie z Bloombergiem osoby przygotowujące spotkanie.

Potentaci, w międzyczasie, mają nadzieję zasygnalizować obawy dotyczące rosnącej roli państwa w gospodarce i naciskać na kroki w celu liberalizacji środowiska biznesowego - dodają.

W obliczu pogłębiającego się deficytu budżetowego w związku z rosnącymi wydatkami na wojnę, rząd naciska na firmy, by zapłaciły w tym roku nawet 300 mld rubli dodatkowych opłat - powiedziały osoby zaznajomione ze szczegółami dot. spotkania.

Orędzie Putina

Bloomberg przypomina, że Putin w swoim orędziu o stanie państwa w zeszłym miesiącu wezwał właścicieli dużych firm mieszkających za granicą do bardziej bezpośredniego wiązania swoich losów z Rosją.

Kiedykolwiek liderzy lub właściciele takich firm stają się zależni od rządów, które przyjmują politykę nieprzyjazną dla Rosji, stanowi to wielkie zagrożenie dla nas, zagrożenie dla naszego kraju - powiedział Putin.

Czas zobaczyć, że na Zachodzie ci ludzie zawsze byli i pozostaną obcymi drugiej kategorii, których można traktować w dowolny sposób, a ich pieniądze, koneksje i zdobyte tytuły hrabiów, rówieśników czy burmistrzów w niczym nie pomogą - powiedział. Muszą zrozumieć, że są tam ludźmi drugiej kategorii - dodał.