Izba złożyła do prokuratury trzy zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 98 ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli, który dotyczy utrudniania i udaremniania kontroli w PKN Orlen i Fundacji Orlen.

Reklama

"Pierwsza z nich miała dotyczyć wydatków między innymi PKN Orlen i Fundacji Orlen na działalność sponsoringową, medialną, usługi prawne i konsultingowe oraz przyjętych zasad przyznawania darowizn na rzecz fundacji wspieranych przez koncern" - napisano.

"Druga dotyczyła realizacji działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa paliwowego w sektorze naftowym. W ramach tej kontroli kontrolerzy NIK mieli zbadać także proces połączenia PKN Orlen S.A. z Lotos S.A. oraz PGNiG S.A." - wyjaśniono w oświadczeniu.

"Najwyższa Izba Kontroli stojąc na straży majątku i środków publicznych podjęła w 2022 r. dwie planowe kontrole w PKN ORLEN, w których spółka uniemożliwiła przeprowadzenie czynności przez kontrolerów" - czytamy w oświadczeniu prezesa NIK Mariana Banasia.

SPROSTOWANIE

Serwis dziennik.pl w materiale pt. "Prezes NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie uniemożliwienia kontroli w Orlenie" z 31.01.23 r. podał nieścisłą informację, że PKN Orlen uniemożliwia NIK przeprowadzenie kontroli.

PKN Orlen współpracuje z NIK w zakresie kontroli, do których NIK jest uprawniona przepisami prawa. NIK nie ma uprawnień do kontroli spółki w zakresie jej działalności komercyjnej oraz niezwiązenej z wykorzystywaniem środków państwowych.

Reklama

Polski Koncern Naftowy Orlen S.A.

ul. Chemików 7, 09-411 Płock