Obok Polski i Szwajcarii w skład Rady wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan. Kandydatura Pana Jacka Kurskiego na stanowisko Alternate Executive Director została zgłoszona przez Prezesa NBP jako Gubernatora RP w Banku Światowym - czytamy.
"Jacek Kurski jest ekonomistą, ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. Ma szerokie doświadczeniu w sektorze publicznym zdobyte na wszystkich jego szczeblach: samorządowym, ustawodawczym, rządowym i międzynarodowym. Zajmował się, zarówno jako menedżer jak i członek organów nadzoru, takimi obszarami jak m. in: rozwój regionalny, finanse, infrastruktura czy ochrona środowiska" - czytamy w komunikacie NBP. Jacek Kurski to także były szef Telewizji Polskiej.
"W dniu 5 grudnia br. Pan Jacek Kurski po raz pierwszy wziął udział w posiedzeniu polsko-szwajcarskiej konstytuanty Banku Światowego" - informuje Narodowy Bank Polski.
Informację potwierdził też już sam Jacek Kurski.
Na początku września Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP. W jego miejsce powołała Mateusza Matyszkowicza. - Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną przestałem być Prezesem TVP. Wiem, że przede mną kolejne wyzwania - napisał wówczas Kurski na Twitterze.
Wiadomo też, na jakie zarobki może liczyć były prezes TVP. Na stanowisku Alternate Executive Director w 2022 r. zarabia się tam 226 480 USD. Należy do tego doliczyć też benefity emerytalne.
Nominacji przedstawiciela kraju do konstytuanty Rady Banku Światowego dokonują wyłącznie władze krajowe. Proces nominacji przebiega według wewnętrznych ustaleń konstytuanty. Bank Światowy nie zatwierdza tych kandydatów – rola Banku ogranicza się do czynności administracyjnych związanych z nominacjami zgodnie ze statutem Banku.