Obok Polski i Szwajcarii w skład Rady wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan. Kandydatura Pana Jacka Kurskiego na stanowisko Alternate Executive Director została zgłoszona przez Prezesa NBP jako Gubernatora RP w Banku Światowym - czytamy.

Reklama

"Jacek Kurski jest ekonomistą, ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. Ma szerokie doświadczeniu w sektorze publicznym zdobyte na wszystkich jego szczeblach: samorządowym, ustawodawczym, rządowym i międzynarodowym. Zajmował się, zarówno jako menedżer jak i członek organów nadzoru, takimi obszarami jak m. in: rozwój regionalny, finanse, infrastruktura czy ochrona środowiska" - czytamy w komunikacie NBP. Jacek Kurski to także były szef Telewizji Polskiej.

"W dniu 5 grudnia br. Pan Jacek Kurski po raz pierwszy wziął udział w posiedzeniu polsko-szwajcarskiej konstytuanty Banku Światowego" - informuje Narodowy Bank Polski.

Reklama

Informację potwierdził też już sam Jacek Kurski.

Reklama

Na początku września Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP. W jego miejsce powołała Mateusza Matyszkowicza. - Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną przestałem być Prezesem TVP. Wiem, że przede mną kolejne wyzwania - napisał wówczas Kurski na Twitterze.

Wiadomo też, na jakie zarobki może liczyć były prezes TVP. Na stanowisku Alternate Executive Director w 2022 r. zarabia się tam 226 480 USD. Należy do tego doliczyć też benefity emerytalne.

Oświadczenie Banku Światowego:

Nominacji przedstawiciela kraju do konstytuanty Rady Banku Światowego dokonują wyłącznie władze krajowe. Proces nominacji przebiega według wewnętrznych ustaleń konstytuanty. Bank Światowy nie zatwierdza tych kandydatów – rola Banku ogranicza się do czynności administracyjnych związanych z nominacjami zgodnie ze statutem Banku.