Regiony i miasta Ukrainy wciąż borykają się ze skutkami środowego zmasowanego rosyjskiego ataku na obiekty infrastruktury energetycznej, w tym elektrownie, elektrociepłownie, stacje elektroenergetyczne. W wyniku ostrzałów większość mieszkańców kraju została pozbawiona dostaw prądu.

Reklama

Zwiększenie wsparcia dla Ukrainy

Von der Leyen zapowiedziała w oświadczeniu wydanym po rozmowie telefonicznej z Zełenskim, że UE przekaże Ukrainie wsparcie - 200 transformatorów z Litwy, jeden z Łotwy i 40 generatorów z Rumunii.

Reklama

Każdy z tych generatorów może zapewnić nieprzerwane zasilanie małego i średniego szpitala – powiedziała.

Nowe centrum energetyczne w Polsce

Komisja Europejska dodatkowo pracuje nad nowym centrum energetycznym w Polsce, aby umożliwić (przekazywanie) darowizn od stron trzecich i pomóc w ich dostarczaniu na Ukrainę w sposób skoordynowany, szczególnie z naszymi partnerami z G7 – dodała.

Kwestia eksportu zboża z Ukrainy

Po rozmowie Zełenski napisał na Twitterze, że dotyczyła ona także eksportu zboża z Ukrainy. "Podziękowałem za ogromną unijną pomoc finansową, za rozpoczęte prace nad dziewiątym pakietem sankcyjnym. Zauważyłem, że pułap cenowy dla rosyjskiej ropy powinien być skuteczny. Omówiliśmy również współpracę w zakresie zapewnienia Ukrainie stabilności energetycznej" - napisał prezydent Ukrainy.

Z Brukseli Łukasz Osiński